Facebook hozzászólás
1 292

A szecesszió dresszkódja a Ráth György-villában

Ráth György a budapesti Iparművészeti Múzeum alapítója és első igazgatója volt. Bár a jogi pályán futott be szép karriert, szenvedélyesen gyűjtötte a muzeális értékű könyveket és iparművészeti tárgyakat. Még halála előtt az államra hagyta ezer darabos, felbecsülhetetlen értékű műgyűjteményét. A Városligeti fasorban álló villája ma a múzeum kiállítóhelye. Az eredeti bútorok, berendezési tárgyak miatt is érdemes felkeresni az épületet, különösen, hogy nemrég a szecesszió viseleteteit bemutató időszaki kiállítás is nyílt benne.

Elfogult vagyok. Rajongok a szecesszióért! Az épületekért, bútorokért, tárgyakért, ékszerekért egyaránt.  A szecesszió motívumaiban egyszerre van jelen a finomság és a lendület. Ruhákat eddig csak ritkán láttam, most azt is megtudtam miért.

Dresszkód szecesszió
Csepregi Noémi kurátornak nem volt könnyű dolga (fotó: Wack Gergő)

A Dresszkód: Szecesszió című kiállítás a múlt századfordulón élő nő gardróbjába és életmódjába enged bepillantást.  Csepregi Noémi kurátor az Iparművészeti Múzeum Textil- és Viseletgyűjteményéből válogatott. Nehéz dolga volt, mert az egykori, a ruhák, textilek keményítéshez használt vegyszerek, az idő múlásával olyannyira szétroncsolták a szöveteket, hogy nagyrészük már szó szerint darabjaira hullik. Restaurálásuk költséges és hosszadalmas. A gyűjteményből csak kevés öltözék alkalmas arra, hogy bemutassák. Ezért is különlegesség ez a tárlat.

A korabeli öltözékek és kiegészítők – legyezők, táskák és napernyők – a szecesszió alkotta új, légies nőideált mutatják be. A lendületes ívek, indák a növényi ornamentikát állították párhuzamba a női kecsességgel.

dresszkód szecesszió
A XX. század elejétől vált divatossá a blúz-szoknya összeállítás (fotó: Wack Gergő)

A szecesszió egyszerre zárta le a 19. század pompára törekvő viseletét és indította el a 20. század racionális, funkcionalista divatját. Az első világháború kitöréséig a női viselet egyre lazábbá, kényelmesebbé vált, hiszen a hétköznapok nyújtotta aktív életmód, a munka és a sport már megkövetelte az egyszerűbb és kényelmesebb öltözékeket. De annyira azért nem lazult, hogy a fűzőnek búcsút mondtak volna!

A szecessziós divatvonal 1899-re alakult ki, amikor egy új típusú fűző „angolnaszerű” S-vonalú sziluettet varázsolt a hölgyeknek. Az excentrikus megjelenést a szeszélyesen a vállakra vetett boa, a laza, hullámos haj, a japános, tarkóra csavart konty, és az óriási, nehéz kalap tette teljessé.

 

Az 1880-as évektől a gépi termékek térhódításának következtében felmerült az igény a hagyományos kézművesség felelevenítésére,  a csipkeművészet újjáteremtésére. Ennek ékes példája a Dékáni Árpád által tervezett legyező, ami első díjat nyert az 1903. évi Vízcsöpp Társaság legyezőpályázatán.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!