Facebook hozzászólás
692

Bombasztikus élmény lesz az idei tűzijáték

Augusztus 20-án még soha nem volt olyan látványos tűzijáték, mint idén. A látványosság hagyományosan 21 órakor kezdődik. 34 perc alatt 239 kilövési pontról 40 ezer pirotechnikai elemet röpítenek a magasba. A részletekről Iványi Árpád művészeti rendezővel beszélgettünk.   

A tűzijáték tervezésére idén a Budapest Playhouse kulturális és művészeti műhelyt kérte fel az Antenna Hungária. Alkotótársammal, Réti Barnabással ugrottunk bele ebbe a nagyszabású feladatba – meséli Iványi Árpád, az esemény művészeti rendezője, aki alább az alkotói folyamat részleteibe is beavatja az Életforma olvasóit.

Egyedi zenei aláfestés csak erre az alkalomra

A munka a zenei alap létrehozásával kezdődött. Elek Norbert zeneszerző kifejezetten erre az alkalomra komponált,  közismert magyar dallamok, népdalok, valamint Erkel Ferenc és Bartók Béla műveinek feldolgozásával egy grandiózus zenedarabot. Szimfonikus zenekar és kórus közreműködésével rögzítettük a 34 perces zeneművet. Csak ezután kezdődhetett a látvány tervezése.

tűzijáték 2021
239 kilövési pontról indítják a rakétákat (Fotó: depositphotos.com)

Egy történetet szeretnénk elmeséli a zene és a fényelemek segítségével. Az volt a legfontosabb feladatunk, hogy megalkossuk a Szent István-i hagyománynak és örökségnek azt a fajta látomását, amit feltételezhetően minden magyar ember érez.  Azok a kiemelkedő történelmi események jelennek meg a tűzijáték során, amelyek elkísérték Szent Istvánt a koronázás pillanatáig.

Hét felvonásból áll a tűzijáték története

A bő fél órás produkciót hét nagyobb felvonásra bontottuk. Az őskáosztól, a csillagos univerzumból indultunk, amikor még semmi nem volt Magyarországon. Ezzel érzékeltetjük, hogy volt egy őshaza, ahova beléptek az őseink, ahol a magyar államalapítás története kezdődött. Az őseink által mesélt regék és mondák, sámánok segítségével lépünk tovább a honfoglalás idejébe a következő tételnél. Majd megláthatjuk a vér és harc időszakát, amikor a kereszténység és a pogány szellemiség csatázott egymással. Ezt követi egy megnyugvó tétel, ami azt szimbolizálja, mit jelent magyarnak lenni. Ez a látvány azt jelképezi, hogy meghonosodott Magyarországon az a fajta keresztény szellemiség, amit Szent István képviselt. Innen jutunk el a koronázási ünnepségig, majd az egész produkciót lezárja a finálé – meséli el a tűzijáték történetét Iványi Árpád.

Technikai kulisszatitok, hogy a hét tétel között, úgynevezett füstszünetet kell tartanunk. Ahhoz, hogy a következő felvonás maradéktalanul élvezhető legyen, meg kell várnunk, míg eloszlik a rakéták füstje.

A szünetekben hallhatja majd a közönség a következő történet narrációját, amit Réti Barnabás írt és  Anga-Kakszi István hangján szólal meg.





Facebook hozzászólás

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!