A TÉMA NEMCSAK AZ UTCÁN, A DZSUNGELBEN IS HEVERHET
Döbbenetes autóroncsok valahol Amerikában
Az elhagyott autóroncsok, – ahogy az elhagyott házak is -, tele vannak történetekkel. Egykor volt emberekével, akiket hosszú kilométereken, hegyen-völgyön át vittek, hogy aztán egyszer csak megszolgálva az elmúlt éveket, emlékként ott maradjanak valahol.
Gondoltátok volna, hogy több évtizede mozdulatlanul álló autóroncsok akár művészi fotótémák is lehetnek? Dieter Klein német fotóművész éppen ezekben az elhagyott roncsokban látta meg a potenciált, a képeket elnézve pedig értjük is, hogy miért. A többszörösen díjnyertes német fotós bejárta az Egyesült Államok és Európa nagy részét, ahol főleg a civilizációtól távoli helyekre utazott annak érdekében, hogy felkutasson minél több elfeledett autót.
Az 1960-as pink Dodge Klein kedvence, amelyet amerikai útja során fényképezett. A fotós, ha teheti, próbálja kideríteni az autóroncsok történetét. Ez persze sokszor lehetetlen, de a Dodge esetében szerencséje volt. Klein ugyanis találkozott a birtok tulajdonosával, aki elmondta, hogy az autót még 1977-ben az apja parkolta le a ház elé két nappal a halála előtt. Az elmúlt 43 évben pedig ugyanúgy áll ott, ahogy akkor ’77-ben otthagyták.
Klein úgy kezeli ezeket az autókat, mintha múzeumi tárgyak lennének, sosem nyúl hozzájuk. Egy-egy darab valóban muzeális érték, ilyen például az alábbi 1907-es eredeti Ford T-modell, amely eddig a legrégebbi autó, amit lencsevégre kapott.
A német fotós akkor lett a roncsautók megszállottja, amikor egy franciaországi biciklitúra során rábukkant egyre. Miután megörökítette és meglátta az elkészült képet, tudta, hogy ezentúl a sorsukra hagyott autókat szeretné fényképezni.
Klein legjobb képei egyértelműen azok, amelyek az erdő mélyén készülnek, távol a civilizációtól. Van valami nem evilági abban, ahogyan ezt az 1937-es évjáratú Chrysler Imperialt benőtte a természet, a szélvédőn keresztül kinövő fa pedig még tovább erősíti az apokaliptikus érzést.
Forrás: Drive Me Baby
Hozzászólás zárolva.