Facebook hozzászólás
589

Ha a bitcoin a digitális arany, az NFT a digitális műtárgy

Elkelt az első, kriptovalutáért kínált magyar képzőművészeti alkotás

Mindannyian ismerjük a képzőművészeti alkotások árverésének hagyományos világát: valódi tárgyak keltek el egy-egy – füllel hallhatóan is zajos – kalapácsos leütésre, majd cseréltek gazdát a milliókat érő művek a milliókkal. A digitális világ persze ezt is alapjaiban forgatta föl, ma már az aukciósházak csak digitális formában elérhető képekre is fogadnak el ajánlatot, persze kizárólag digitális fizetőeszközben, így például Bitcoinban. Most Magyarország is felzárkózott a digitális világ élvonalához, ugyanis március első felében nálunk is elkelt az első, kriptovalutáért kínált magyar képzőművészeti alkotás, Weiler Péter: Bitcoin bánya az Alföldön című képe.

A bitcoin áramfogyasztására rávilágító ironikus alkotás címe: Bitcoinbánya az Alföldön.

Az NFT token, és a 80×80 cm vászonra nyomtatott kép egyben került 1 Ether-be, ami mai árfolyamon 560 ezer forint. Az alkotást végül március 9-én egy ismert kortárs gyűjtő, Kacsuk Péter vásárolta meg. A vásárlásban biztosan előny volt, hogy Kacsuk Péter tudományos informatikus kutató, és nemcsak a kortárs képzőművészetben, de a kripto valuták világában is otthon van.

Ez egy olyan nemzetközi közeg, mint az Instagram, csak itt a gyűjtői szenvedély vásárlásra is készteti a látogatókat.

Fontos eleme az NFT-nek, hogy a művész a viszonteladásokból is részesedhet, így ha egy képe vevője egyszer úgy gondolja, hogy értékesítené a megszerzett alkotást, akkor 10 százalék jutalékot kap majd abból a tranzakcióból az alkotó is.

Ez egy paradigmaváltás a kortárs kereskedelemben, ahol eddig a művészek legfeljebb az aukciós hírekből értesültek, hogy mekkora szorzóval keltek el újra a képeik.

Az NFT világa a kortárs képzőművészetet is jó eséllyel át fogja alakítani.

A következő állomás, hogy ismert művészek fordulnak az NFT világ felé, és már most megjósolható, hogy még idén nagy nemzetközi sztárok eladási rekordjairól fogunk hallani.

De ne felejtsük el, hogy a művészet örök, és csak az idő dönti el majd, hogy ezek az alkotások valóban maradandó értékkel bírnak-e. Az ötlet, a mondanivaló, a látásmód minden médiumtól független.

Eddig az eredetiség megkérdőjelezhetetlensége tartotta a kézzel készült alkotásokat magasabbra, de ez az NFT-vel most először megváltozhat. A digitális művészek úgy érezhetik, hogy a médiumból fakadó hátrányok hirtelen – talán – az előnyükre válhatnak.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!