Facebook hozzászólás
335

Ma küldhetünk táviratot utoljára

Élt 174 évet

Manapság már olyan sokféle csatornán léphetünk egymással kapcsolatba, küldhetünk üzenetet egymásnak online módon. Semmi csodálkozni való nincs azon, hogy a Magyar Posta megszüntette a távirat szolgáltatását.

A  Magyar Posta mától megszünteti a belföldi távirat és a Posta-Világfax szolgáltatását. A távirat iránti igény az elmúlt évtizedben jelentősen lecsökkent, számos európai ország már nem is kínál ilyen szolgáltatást.

Míg harminc évvel ezelőtt évente mintegy 8 millió táviratot küldtek egymásnak üzleti partnerek és magánszemélyek, az utóbbi időben már csak évente tízezer üzenet kelt útra ebben a formában.

Tavaly összesen 23 ezer táviratot adtak fel hazánkban, a Magyar Posta pedig ezt a szolgáltatását 2600 hivatalában kínálta.

Amikor még elegáns dolog volt. Fotó: Fortepan
Amikor még elegáns dolog volt táviratot kapni.  Fotó: Fortepan

Az egyszerű levéltávirat mellett népszerű volt még az úgynevezett dísztávirat is, amikor a feladó a rövid szöveges üzenet mellett képet, rajzot vagy fényképet is küldhetett a feladónak.

A távirat magyarországi kivezetése nem példa nélküli, számos európai országban, köztük Ausztriában, Csehországban, Németországban, Hollandiában, Franciaországban és Szlovéniában is megszűnt.

A vasúttal együtt fejlődött 

A hírközlés modern technikája a vasúti közlekedés forradalmának oldalvizén indult el, de még annál is gyorsabban fejlődött. Az első elektromos távíróvonalak az 1830-es években épültek ki Angliában és Amerikában, de a gyakorlati alkalmazás igazán csak Morse 1844-ben bemutatott találmányának köszönhetően kezdődött meg.

Magyarországon 1847 karácsonyának másnapján, Bécs és Pozsony között továbbították az első táviratot. 1850-ben már Pestet is távíróvonal kötötte össze a birodalom tényleges fővárosával, Béccsel.

Eleinte csak hivatalos táviratokat továbbítottak a távírdák, de hamarosan megnyitották őket a magánforgalom előtt is. A távirat azonban továbbra is elsősorban az üzleti világhoz és az államigazgatáshoz kötődött.

A privát szférában a távirat érkezése többnyire baljóslatú esemény volt: leginkább a rossz hírek, halálesetek, családi tragédiák hírhozójaként jelent meg.

A sajtó természetesen megjelenésétől intenzíven élt az új technikai eszközzel. A hírek áramlása korábban elképzelhetetlen sebességre gyorsult, s az olvasóközönségben hamar ki is alakult az igény, hogy távoli történésekről is azonnal tudomást szerezzen.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

KUL-TOUR

1 / 158

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!