A magyar kultúra napja
Film készült a Himnuszról
A Himnusz regényes története címmel készített dokumentumfilmet a Budapesti Filharmóniai Társaság és az Erkel Ferenc Társaság. A történelmi tényeken túl, számos érdekes történetet, sőt pletykát is megtudhatunk a vers keletkezésének idejéből.
A magyar kultúra napját 1989 óta ünneplik január 22-én annak emlékére, hogy a kézirat tanúsága szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnuszt. Később Erkel Ferenc zenéjével vált teljessé kultúránk egyik alapköve.
A 30 perces dokumentumfilm animációk, videóbejátszások segítségével tárja a közönség elé a Himnusz történetét, számos érdekességgel, néhol szórakoztató epizódokkal tarkítva.
Tóth László, a Budapesti Filharmóniai Társaság elnöke elmondta: Erkel Ferenc alapította a társaságot, amelynek 1853-ban volt az első koncertje a Nemzeti Múzeumban. Mint fogalmazott, mindent meg szeretnének tenni, hogy Erkel Ferenc szellemi hagyatéka minél jobban beivódjon a magyar kultúrába. Ennek legjobb eszköze jelenleg a digitális világ – mondta, hozzátéve: a dokumentumfilm elkészítése mellett létrehozták a www.magyarhimnusz.hu weboldalt, ahol minden megtalálható, amit a Himnuszról tudni érdemes. Az új weboldalon többek között a film is megtekinthető itt, és egy idővonal segítségével, képekkel illusztrálva követhető nyomon a Himnusz keletkezésének története napjainkig.
Becze Szilvia, a Bartók Rádió szerkesztő-műsorvezetője, zenész immár két éve foglalkozik a témával, de mindig újabb felfedezésre váró részletekre derül fény. „Sokat tudunk, sok mindent elmesélünk a filmben, de ez még mindig csak a jéghegy csúcsa” – jegyezte meg.
A Himnusz regényes története című dokumentumfilmben Juhász Anna irodalmárral beszélget a vers és a zene kapcsolatáról. A produkcióból kiderül, hogy Erkel miért vett részt a pályázaton, és az is, hogy a korszak irodalmárainak és muzsikusainak miért volt fontos, hogy egy Himnusz-pályázat is szülessen a Szózat után. Számos történettel, pletykával, legendával ismertetik meg az érdeklődőket.
A Himnusz megzenésítésére 1844-ben kiírt pályázatra 13 pályaművet adtak be. A Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarával rögzítették a fennmaradt pályaműveket, amelyek a weboldalon meghallgathatók a Budapesti Filharmóniai Társaság Zenekarának előadásában, de meghallgatható Erkel Ferenc eredeti verziója is. Most Dohnányi Ernő áthangszerelt verziója a legismertebb, a filmben a legfontosabb különbségeket is megmutatják Erkel eredeti koncepciója és Dohnányi változata között.
Hozzászólás zárolva.