Futballstadionok – nemcsak az eufória, de a tragédia színhelyei is
Az idén megrendezett futball EB sok örömet okozott a futball szerelmeseinek, gyönyörű játékok, csodaszép gólok a meccsek többségén. És biztonság, ami talán a legfőbb érték. Nem úgy, mint a nyolcvanas években, amikor egymást érték a lelátókon a borzasztó tragédiák. Összeállításunkban ezeket a szomorú alkalmakat idézzük vissza.
A mérkőzés az 1984-85-ös BEK sorozat döntője volt. Nagyjából egy órával a tervezett kezdőrúgás előtt, az olasz szurkolók által felhergelt angol huligánok betörtek az itáliaiak részére fenntartott szektorba, menekülésre késztetve azokat, a stadion omladozó oldalfala azonban nem bírta a nyomást és az emberekre dőlt.
A mérkőzést a tragédia ellenére tovább folytatták.
A tragédiát 2005-ben Lars-Christer Olsson, az UEFA akkori igazgatója „az UEFA történetének legsötétebb órájának” nevezte.
A tragédiát a magyar televízió (MTV) is élőben közvetítette, sőt az akkor még fiatal szociológust, Kéri Lászlót is behívták a stúdióba, ő pedig rendkívül higgadt hangon, tárgyszerűen elemezte a kialakult helyzetet.
A Hillsborough-tragédia – az 1600 fős szektorokban háromezren is lehettek
1989. április 15-én 15 órára hirdették meg a Liverpool FC – Nottingham Forest FA-kupa elődöntőt a Sheffield Wednesday pályáján, a Hillsborough Stadionban.
Az FA-kupa sheffieldi elődöntőjére érkező liverpooli szurkolókat a stadion Leppings Lane felőli oldalán öt szektorban szerették volna elhelyezni, amelyek egyenként 1600-1600 embert tudtak biztonságosan befogadni. A lelátórészt korábban 2200 főre tervezték, és éppen a katasztrófa előtt három évvel csökkentették a beengedhető szurkolók számát.
Fél órával a mérkőzés kezdete előtt a kapu mögötti 3-as és 4-es szektor már zsúfolásig megtelt, ám az utcán még mindig szurkolók ezrei várakoztak, hogy a forgóajtókon keresztül bejussanak. A meccs kezdetekor még számos Liverpool-szurkoló igyekezett bejutni a pályára.
A rendőrség megnyitotta a kapukat és a szurkolók beözönlöttek az alagúton át a lelátók felé, éppen a 3-as és a 4-es szektorok felé. Ám a lelátók ekkor már zsúfolásig tele voltak.
Ahogy az újabb szurkolók benyomultak, az előttük állókat nekinyomták a pályát védő vasrácsnak.
A bent lévők közül néhányan a rácson keresztül próbáltak átmászni az üres szektorokba, vagy le a pályára. Sokáig élt az a közhiedelem, hogy a tömeg halálra taposta az áldozatokat, de valójában sokan már előtte, a kerítésnek nyomva fulladtak meg. Az 1600 főre hitelesített szektorokban háromezren is lehettek.
Hozzászólás zárolva.