Facebook hozzászólás
348

Ifjúsági regény az 1956-os forradalomról

Kiss Judit Ágnes regénye a Kórház az osztályteremben a magyar irodalom első ifjúsági regénye, amely értően, érzékenyen, a kamaszok számára feldolgozhatóan mesél az 1956-os forradalomról.

Az 1956-os eseményekről ifjúsági regényt írni bátor és nehéz vállalás, hiszen a forradalommal kapcsolatban a gyerekeknek szóló irodalmat nagyítóval kell keresni. A Pagony Kiadó Abszolút Töri sorozatában még 2021-ben megjelent regény mondanivalója mindig és örökké érvényes – érdemes elővenni minden év október 23. környékén a magyar irodalom első ifjúsági regényét, amely értően, érzékenyen, a kamaszok számára feldolgozhatóan mesél az 1956-os forradalomról.

A szabadságharc eseményei regény alakban

Kevesen tudják, hogy az iskola udvarán álló hatalmas, ősöreg platánfába rejtett titkos ajtó a múltba vezet… Kiss Judit Ágnes szereplői, Lóri, Réka, Hanna és Sanyi tudatosan választja úticélul 1956. október 23-át. Az ok, amiért ebbe az időszakba szeretnének visszatérni, Lóri dédapja, aki részt vett a harcokban – őt szeretnék megkeresni a tömegben. De ami azon a napon Budapest utcáin várja őket, arra nem számítottak, hiszen néhány iskolai ünnepség és a töriórán elhangzottak nem tudják felkészíteni őket arra, mi várja őket, amikor a múltba visszaérnek. Tankok, puskák, lőtt sebek, halottak – és a felkelők között velük egykorú gyerekek.

1956
Az 1956-os év eseményeit dolgozza fel Kiss Judit Ágnes könyve (Foto: Pagony)

A regény fontos kérdéseket feszeget: hogyan áll helyt négy mai kamasz a kőkemény helyzetek sűrűjében, és hogyan tudják feldolgozni a forradalom valóságát? Mihez kezdenek ők a lázadó tömegben, akiknek sohasem kellett ilyen helyzettel szembenézniük? Mit jelent a szabadság most, és mit jelentett 66 évvel ezelőtt?

Kiss Judit Ágnes József Attila-díjas szerző sem a felnőtteknek, sem az egészen kicsiknek szóló műveiben nem kendőzi el a valóságot. A kórház az osztályteremben pontosan ugyanilyen őszinteséggel, tárgyilagosan, mégis sok-sok empátiával megírt regény.

A történelem megőrzi az események történetét, de hogy hova menekültek a civilek, amikor jöttek a tankok, hogy honnan volt ennivalójuk a forradalmároknak, azt kevésbé. Rengeteget kellett olvasnom mindenféle személyes visszaemlékezéseket, hogy valamennyire összeálljon a kép.

– olvasható a szerzővel készült interjúban.

Kiss Judit Ágnes informatív, tanulságos könyve nem könnyű olvasmány. A kórház az osztályteremben mély őszinteséggel, tárgyilagosan, mégis sok-sok empátiával megírt fontos, hiánypótló regény, nem csak kamaszoknak, hanem mindenkinek – 2022-ben is.

Abszolút Töri

Az Abszolút Töri sorozat olyan olvasmányos és izgalmas könyvek válogatása, amelyek abszolút lendületesen, abszolút színvonalasan, abszolút mai nyelven szólnak a magyar történelem fontos pillanatairól és korszakairól. A szereplők útra kelnek az időben, és az olvasó egy fordulatos kalandregényt végigizgulva, észrevétlenül kerül közelebb az adott kor szelleméhez, fontos alakjaihoz. A sorozatból a 10 évesnél idősebb olvasók izgalmas, élménydús formában ismerhetik meg történelmünk fontosabb epizódjait.

A sorozat további kötetei: https://www.pagony.hu/sorozatok/abszolut-tori

Ezt is olvasd el:



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!