Facebook hozzászólás
502

Így szüretelt a magyar

A szüret több mint mezőgazdasági munka, társasági esemény, amelyen még ma is összejön a család, a távolabb élő rokonok, barátok. A szorgos munka után jöhet a mustkészítés, evés, ivás, dínom-dánom. A legkorábbi érésű szőlőfajta, a Csabagyöngye szedésével idén augusztus közepén kezdődött el a szüreti szezon Magyarországon, ami régióktól és fajtáktól függően akár november végéig is eltarthat. Jöjjön most egy kis visszatekintés a múltba: hogyan szüreteltünk régen és ma.

A szüret időpontjának megválasztását a szakemberek nem bízzák a véletlenre, akkor kell kezdeni a szedést, amikor a szőlőfürtök fejlődése a tetőpontján van. Vagyis a szőlőtőke már nem képes több cukrot előállítani. Ekkor készíthetjük belőle a legtöbb és a legjobb bort. Éppen ezért egyes területeken nem mindig ugyanabban az időpontban kezdődik a szüret.

szüret
Fotó: depositphotos
Szüret a középkorban

A szüret a XVI. és XVII. században igazi sátoros ünnep volt, a távolban harcoló katonák is hazasiettek e fontos alkalomra. Emlékiratok szerint a szüret idején még a törvénykezés is szünetelt. A szőlőszedést akkor is nagy lakomák követték, dézsából folyt a bor, aminek csetepaték, verekedések lettek a következményei. A 18-19. században egyes vidékeken a városi, vagy községi tanács határozta meg a szüret időpontját, azért, hogy ilyenkor a földesúri járandóságot, a bordézsmát így be tudják szedni.

Modern világ – tradicionális keretek

A 20.században csak az eszközök változtak, amelyeket a szüreteléshez használtak, az ünnep jellege ugyanaz maradt. A kisebb birtokosoknál általában kalákában szedték le a szőlőt, rokonok, ismerősök segítettek be, akiket a gazda ebéddel jutalmazott. Pogácsa, pálinka, lacipecsenye, gulyás került az asztalra, hozzá pedig bor.  A nők szedték a fürtöket, a férfiak puttonyoztak.

Szüret az 50-es években
A nők szedték a szőlőt, a férfiak puttonyoztak. ( Fotó: fortepan)

 

A szedők görbe késsel, kacorral, vagy metszőollóval vágták le a fürt nyelét. Minden puttonyos kezében volt egy frissen vágott vessző, erre minden puttony szőlő után egy-egy rovás került. A szedők mögött, kezében kis pálcával, a pallér csapkodta a leveleket – ügyelve arra, hogy egyetlen fürt se maradjon a tőkéken. A puttonyból a szőlőt a terhesbe öntötték, amely mellett ott álltak sorban a gyerekek, és három-négyágú karókkal, az úgynevezett csömöszölővel zúzták a szőlőt. A szüret végén szekereken vitték haza a terhest és az embereket. A gazdagok szürete eltért az egyszerű birtokosokétól, volt, hogy a gazdák ki se mentek a szőlőbe. Megbíztak egy szüretgazdát, rendszerint a vincellérüket, hogy irányítsa a munkát. A szüret végeztével viszont a szüreti bálon már mindenki ott volt, jöttek a rokonok, ismerősök, a fiatalok ilyenkor ismerkedhettek egymással.

Bortermelés a szocializmusban

A két világháború között a történelmi borvidékeken neves pincészetek működtek, amelyek tehetős birtokosok tulajdonában álltak. Már akkor is híresek voltunk a Tokajiról, Villány és Szekszárd nedűiről, a Balaton-felvidéken például az Eszterházyak gyarapították a magyar borgazdaságot. Mindez a II. Világháború után megváltozott.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!