Facebook hozzászólás
502

Így szüretelt a magyar

A szüret több mint mezőgazdasági munka, társasági esemény, amelyen még ma is összejön a család, a távolabb élő rokonok, barátok. A szorgos munka után jöhet a mustkészítés, evés, ivás, dínom-dánom. A legkorábbi érésű szőlőfajta, a Csabagyöngye szedésével idén augusztus közepén kezdődött el a szüreti szezon Magyarországon, ami régióktól és fajtáktól függően akár november végéig is eltarthat. Jöjjön most egy kis visszatekintés a múltba: hogyan szüreteltünk régen és ma.

szüret a 80-as években
A szocializmusban több középiskolában a szőlőben kezdődött a tanév. ( fotó: Fortepan)

Megszűnt a magántulajdon, a híres pincészeteket felszámolták. A szőlőföldeket felosztották a nincstelenek között, akik nem értettek a szőlőműveléshez, ezért többnyire kivágták a tőkéket. Az állami szőlészetekben alkalmi munkásokat rendeltek ki szüretelni, a középiskolás diákoknak sok helyen egy hét kötelező szürettel indult a tanév.

A hetvenes évek a borhamisításról elhíresült időszak volt Magyarországon. Az akkor már saját földjeiken termelő gazdák a korábbi bormennyiség két-háromszorosát kínálták fel a borkombinátoknak, úgy, hogy a tőkék száma semmit sem növekedett. Bármilyen szőlőszármazék – seprő, levél, törköly – szárazon a sűrítménybe áztatva a hozzá nem értők számára tökéletes bormásolatot eredményezett. 1977-ben buktatták le a három évig szabadon működő borhamisító bűnhálózatot. A rendszerváltás után ismét magánkézbe kerültek a történelmi borvidékek ültetvényei és képzett borászok készítenek egyre jobb és különlegesebb magyar borokat.

Ezt is olvasd el:

Szüretre szőlős-túrós rétes

 





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!