A főorvos úr elmondta azt is, hogy a stroke gyűjtőfogalom. Benne van az agyvérzés és az agyi infarktus is. És a sérülések sem egységesek. Van, amikor a beszéd-kifejező készség sérül, máskor a beszéd-értő készség, megint mások lebénulnak. Ez attól függ, az agy melyik részét érte sérülés.
Figyeld a jeleket!
A tünetek beazonosítására, illetve a cselekvésre született egy angol mozaikszó, a FAST, amit nehezen tudunk magyarra is átültetni, de ezt kell figyelni:
F – fittyedt arc (face)
A – ernyedt kar (arm)
S – akadozó beszéd (speech)
T – idő és telefon (time-telephone)
Ha ezeket észleljük, rögtön mentőt kell hívni! A mentőszolgálat csinált egy applikációt, amin akár a szám ismerete nélkül is bárki tud segítséget kérni, a gyerekek is. Nekik egyébként készült egy mesekönyv, annak az elvnek mentén, hogy sokszor ők vannak a storke-ra hajlamos korú nagyszüleikkel és ebből a könyvből megtanulhatják, mikor van baj.
Arra kérdésre, hogy most hogy van, Kulka János így válaszolt:
„Jól vagyok. Beszélek. Lassan, lassan… Bamba vagyok nagyon. Belül up to date minden, csak nem jön ki mindig. De most forgatok a Játszmában, ami a Vizsga 2. És hiányzik a színház” – mondta picit akadozva, de végig kedélyesen, mosolyogva a nagyszerű színész.
Hozzászólás zárolva.