Látogatás a fáraó sírjában
Nem, ez nem Agatha Christie eddig ismeretlen bűnügyi regényének címe, hanem a budapesti Szépművészeti Múzeum legújabb kiállítása. II. Amenhotep 3400 évvel ezelőtt uralkodott Egyiptomban. A fáraó sírjának feltárása a 19. század régészeti szenzációja volt. A gazdag kiállítás bemutatja a sírhely felfedezésének legizgalmasabb pillanatait és legértékesebb leleteit. Végül a látogató beléphet a fáraó sírkamrájának életnagyságú, valósághű másába.
A fáraó, több korabeli szöveg megemlékezése szerint, híres volt jó fizikai kondíciójáról. Kiemelkedő eredményeket ért el íjászatban, evezésben, futásban, lovassportokban. A kiállítás bemutat e sporteszközök közül is néhányat: fából faragott íjat, ill. egy lovaskocsi mását.
Ez az apró szobor kora üvegművességének páratlan mesterműve, melynek csak a felső része maradt fenn. Bármily meglepő, egy vízilovat ábrázol, amelynek teljesen egyedi módon oroszlánfejet készítettek, a füle vízilófül, szájában pedig krokodilfogak sorakoznak. A 3 cm-es kis figura Taweret istennő jelképe és három állat külső jegyeit ötvözi.
A sírkamra
A kiállítás középpontjában II. Amenhotep Királyok völgyében megtalált sírkamrájának méretarányos rekonstrukciója áll. A sírkamra falait borító színpompás jelenetek a Napisten és a túlvilágon újjászülető uralkodó utazását elevenítik meg. A látogatók az eredeti ásatási dokumentumok segítségével átélhetik a szenzációs régészeti felfedezés legizgalmasabb pillanatait és végül beléphetnek a sírkamrába.
A fáraó sírjának felfedezése című tárlat európai összefogás eredménye: Milánóból, Londonból, Brüsszelből, Hannoverből, Koppenhágából érkeztek tárgyak a Szépművészeti Múzeumba. A kiállítás január 9-ig látható.
Hozzászólás zárolva.