Magyar siker: gombából készült textil
A 8. Európai Quilt Triennálé harmadik helyét szerezte meg egy fiatal magyar textiltervező, Márföldi Dóra, aki a gombafonalakkal, vagyis egy nagyon környezetbarát anyaggal kísérletezve hozott létre textilszerű anyagot. Fércmű című munkájával érdemelte ki az elismerést Heildbergben.
Dóra ezt különféle egyéb anyagokkal (kenderrel, szénával, szalmával) vegyítette, keresztezte, majd a kísérlet során hőkezelte. Így egy olyan kompozitszerű anyagot kapott, ami nagyon hasonlít a hungarocellhez, vagy éppen a gyapjúnemezhez.
Márpedig a gyapjúnemez (és az ahhoz hasonló anyagok) sok más pozitív tulajdonság mellett kitűnő hangelnyelő tulajdonsággal rendelkeznek. Innen jött aztán az ötlet, hogy hangelnyelő panelek készüljenek micéluim alapú textilutánzatú anyagból. Olyan sokan kényszerültek home-office-ba, olyan lakásokba, melyek rosszul szigeteltek, ahová még a szomszéd szuszogása is áthallik. Nekik milyen jól jön ez a hagszigetelés!
A prototípus elkészült, és amellett, hogy az anyag kitűnő hangelnyelő képességgel bír az, környezetbarát is, több életciklusa van, és ami a legfontosabb: ha kitelt az ideje, lehet komposztálni, a végén teljesen le is bomlik.
Dóra diplomamunkája is a micéliumra épült: két folt textil (az egyik egy 200 éves szalmazsák, a másik egy huszadik század eleji tükrös paplanhuzat) a harisnyastoppolás technikájához hasonlóan össze lett micéliumozva. Ebből lett a Fércmű nevet viselő alkotás. Munkával pedig még a 8. Európai Quilt Triennálé harmadik helyét is megszerezte.
Rangos elismerés, indulásnak egyáltalán nem utolsó.
Ha további cikkek is érdekelnek a témában, olvassad el a Létrafok, mint énerő című írásunkat és egy másikat a B 103 Stúdióról,
Hozzászólás zárolva.