Avatott piktor
Nem csak Churchill, de Fülöp herceg is mesteri módon bánt az ecsettel
A napokban elhunyt Fülöp hercegről nem csak az derült ki mostanság, hogy mennyire kedvelte – és művelte is – a humornak azt a durvább válfaját, mely nem nagyon kímélte azt, akit célba vett, de a legutóbbi időkig azt sem volt igazán tudható róla, hogy mesteri módon művelte a festészetet is.
Fülöp herceg nem egyszerűen autodidakta művész volt, komoly festőleckéket is vett, méghozzá anyósa, Erzsébet anyakirályné kedvenc művészétől, Edward Seagótól, akinek képeiből őfelsége komoly kollekcióval rendelkezett.
A két férfi között szoros barátság alakult ki, amikor pedig Fülöp 1956-ban hosszabb hajóútra ment a Britannia nevű királyi jachton, meghívta magával Seagót is.
Az úton mindketten számos képet készítettek, és mindketten megörökítették a másikat festés közben.
Fülöp herceg 1952 és 1999 között a Királyi Pénzverde Tanácsadó Bizottságának elnöke is volt, így számos brit pénzérme tervezésére is ráhatása lehetett, így 1952-ben, felesége uralkodóvá koronázása miatti pénzcsere alkalmából kiadott új pénzérmék és bankjegyek kialakításában nagy valószínűséggel komoly szerepet játszott.
Amikor pedig 1992-ben tűz pusztított a Windsor-kastélyban, és a herceg lett a helyreállítási bizottság elnöke, nemcsak aktívan közreműködött a munkálatok felügyeletében, de még vázlatokat is készített a kastély kápolnája tűzben elpusztult üvegablakainak pótlásához.
Saját festészete mellet Fülöp herceg elkötelezett támogatója is volt a művészetnek. Számos kortárs alkotó munkáit szerezte be a királyi gyűjtemény számára, többek között Barbara Hepworth (1903–1975) brit szobrász, Mary Fedden (1915–2012) brit és Sidney Nolan (1917–1992) ausztrál festőművészek, vagy Lucie Rie (1902–1995) osztrák származású brit kerámiaművész alkotásait.
Volt egy különleges gyűjteménye is: politikai témájú rajzfilmeket is szívesen vásárolt, talán összefüggésben azzal, hogy nem vetette meg a vaskos tréfákat.
Hozzászólás zárolva.