Egy vitatott személyiség
Nero valóban nőgyűlölő volt, vagy csak annak állították be politikai ellenfelei
Május 27-én nyílik a British Múzeum nagyszabású Nero kiállítása, melynek keretében történészek és kurátorok arra tesznek kísérletet, hogy megmutassák a „véres kezűként” elhíresült császár valódi arcát.
A kiállítás rendezői azt is vizsgálták, milyen korabeli kép rajzolódott ki Nero-ról a nőkhöz való viszonyában. A császárt már életében is házasságtörő, vérfertőző, szexuálisan agresszív férfiként írták le. A történeti forrásokat alaposan megvizsgálva azért az is szembe tűnik, hogy ez a fajta negatív színben történő beállítás egyértelműen politikai indíttatású.
A császárról alkotott kép „nagyrészt manipulációkon, elfogultságon és nyílt hazugságokon alapszik” – állítják a kurátorok.
Az is kiderült, hogy az egyik kiállított szobor, mely egy későbbi császárt, Vespasianust ábrázolja, eredetileg Neróról készült, mielőtt átalakították volna – ezt a múzeum egy multimédiás rekonstrukcióval szemlélteti. „Ez most is rendkívül aktuális téma, gondoljunk csak arra, hogy mi történik manapság az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban található szobrokkal. Ez egyáltalán nem újdonság. ”
Hartwig Fischer, a British Múzeum igazgatója szerint a kiállítás „nagyszerű alkalmat kínál a történelem egy részének átértékelésére, és talán arra is, hogy párhuzamot vonjunk napjaink hasonló szándékaival.”
A kiállítás anyagainak kétharmadát nemzetközi intézmények kölcsönözték – „ Hatalmas logisztikai mutatvány volt, hiszen valamennyi partner intézmény a Covid miatt zárva volt” – mondta Opper.
A kiállítás a British Múzeum számára kulcsfontosságú időpontban nyílik meg, hiszen az intézmény csaknem öt hónapig zárva tartott.
A turisták hiánya és a társadalmi távolságtartás miatt csökkent látogatói szám miatt a Múzeum még inkább a szponzorok támogatására kényszerül támaszkodni, ide értve a BP-vel folytatott rendkívül vitatott partnerséget is.
Hozzászólás zárolva.