Facebook hozzászólás
365

Veszélyes szórakozás

Szörf a busztetőn – itt a legújabb brazil szabadidősport

Itt a legújabb őrület a brazil fiatalok körében: a helyi tömegközlekedési járművek oldalán csüngve, tetejére kapaszkodva imitálják a hullámlovaglás mozdulatait.

A hagyomány

A járművek tetején való „őrült szörfözésnek” komoly múltja van Brazíliában.

Az 1980-as és ’90 -es években az izgalmat kereső fiatal brazilok életüket kockáztatták azzal, hogy Rio de Janeiro belvárosából a külvárosba utaztak a zsúfolt elővárosi vonatok tetején. A vonat-szörfösök közül több százan súlyosan megsérültek, vagy éppen meg is haltak, ugyanakkor a brazil sajtóban kifejezett népszerűségnek örvendtek. Miután a hatóságok erélyesen felléptek a veszélyes szórakozást űzők ellen, hamar elmúlt a népszerűsége.

A szörfözés részben válasz volt az aktuális helyzetre, amiben a fiatalok találták magukat 2000-es évek elején. Akkoriban ugyanis egyre kevesebb lehetőségük volt a szabadidő kulturált eltöltésére, hiszen még a helyi futballpályákat is elbontották – mondja Luciano Schmitt, az egyik fiatal szörfös. Ehelyett barátaival ő is inkább a „bigu”-t – a busz-szörfözés helyi elnevezése -, választotta, no meg a tengerparton lógtak naphosszat.

A mozgalomnak volt persze egy sajátos szociális töltete is, hiszen a tömegközlekedés ára Brazíliában, hasonlóan a legtöbb dél-amerikai országhoz az egekig emelkedett.

2017-re ugyan Brazília valamelyest felépült az országot sújtó legsúlyosabb recesszióból, de a Világbank adatai szerint az ifjúsági munkanélküliségi ráta 2017-ben így is közel 29 százalékos volt.

Az általános nehézségnek meghatározó eleme az erőszak, amely teljesen áthatja a mindennapokat a brazil nagyvárosok peremén élő fekete közösségekben. A fekete lakosok között elkövetett gyilkosságok száma 11,5 százalékkal nőtt 2008 – 2018 között, míg a nem fekete lakosság körében elkövetett emberölések 12,9 százalékkal csökkentek ugyanebben az időszakban. Ezek az adatok segítenek feltárni a brazil társadalmat évszázadok óta uraló faji egyenlőtlenségeket – és rámutatnak arra is, hogy az országban sokan mennyire érzéketlenné váltak a marginalizált fekete közösségekben elkövetett erőszakkal szemben.

(The New York Times)





Facebook hozzászólás

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!