Ez a magyar bika és a vére…
Bikavér – ez a második bor, amit a külföldiek velünk, magyarokkal azonosítanak. Két hazai termőterülete Eger és Szekszárd. Kizárólag ezen borvidékeken készült, meghatározott szőlőfajták házasításából cuvèe-kre lehet használni a bikavér kifejezést. Mindkét borvidéknek megvan a maga saját szabályozása, hogy mely szőlőfajtákból, milyen arányban készíthetik, és meddig kell hordóban, illetve palackban érlelni! És csoda a végeredmény! A Winegalss Sajtóklub vendégei az egri borosoktól Gál Tibor, a szekszárdiaktól a vesztergombi Pincészettől Vesztergombi Csaba voltak.
Nem is szerepelt írott formában a bikavér, mint bor a XIX. század közepéig! Akkor is Garay János, a derék, ám de igencsak nagyot mondó Háry János nevében „énekelte meg” a bika véréhez hasonlított bort.
” Töltsd pohárba, és csodást látsz! Színe, mint a békavér…”
„Poharunkba, bikavér! Hadd igyuk az áldomást meg,
Legelőbb is magadér!”
A kifejezés tehát csak ezután került be a magyar nyelvi kultúrába – úgy 1850 után…
Egy biztos, tényleg Eger és Szekszárd a magyar bikák vérének otthona! Az elsőben csak a borvidékhez tartozó területekről származó szőlőből készült bor „léphet a pástra”. A szőlőket külön dolgozzák fel, és utána a kész bort házasítják. Négy szőlőfajta házasítása kötelező, és kötelező a meghatározott fahordós érlelés is. A szekszárdi leírásban a is legalább négy szőlőfajta házasítása kötelező, sőt a kadarka és a kékfrankos együttes aránya 50 % kell, hogy legyen. Náluk a fahordós érlelésnek legalább egy év kell!
Divattá vált, hogy a fiatal borok gyorsan piacra kerüljenek – főként a fiatalok körében. A Winegalss Sajtóklub bemutatóján kiderült, a klasszikusnak nevezett borvidéken kedveltebbé váltak az olyan robbanékony, dinamikus borok, mint a Böjt Borászat 2016-es Egri bikavére. Feltűnést keltett a Bolyki Pincészet 2015-ös Egri Bikavére. A családi borászatnak ez a második palackozott évjárata – nekem nagyon ízlett!
A Mészáros Borház 2015-ös Szekszárdi Bikavér Reserve-je igazi, nemes lélekemlő! A Takler Birtok 2015-ös Szekszárdi Bikavérében shiraz is van, ami emeli ízvilágát, fényét. A Vesztergomi Pince 2015-ös bikavérében istenien érződik a kadarka! Lenyűgöző! Csúcs a szekszárdi Bősz Adián 2012-es bikavére a bátai és a szekszárdi területükről! Évente 30-40 ezret palackoznak belőle.
Mind az egri, mind a szekszárdi bikavérre rendkívül szigorú szabályok vonatkoznak. Szelíd és elegáns versengésük csak a mi, a jó borok kedvelőinek javára válnak! Csak azt tudom ajánlani, hogy válogassatok ízlésetek szerint a palackok között, és ne sajnáljatok áldozni a jobb kortyokért! De, ha igazán szeretnétek különlegességeket kóstolgatni, keressétek fel e két borvidéket! Vigyétek a barátaitokat is! Testnek és léleknek is jól fog esni!
Hamarosan itt a húsvét! Kínáljatok a családnak, a barátoknak is ilyen fantasztikus borokat az ünnepeken! Egészségetekre! Váljon vérré!
Hozzászólás zárolva.