Július utolsó hétvégéjén az együttműködés egy újabb mérföldkövet ért el: ezúttal a gyöngyösi 110 éves Dubicz Borászat és Szőlőbirtok épülete adott otthont a fesztiválsorozat következő állomásának.
Négy, a vidékért, annak hagyományaiért és persze a kiváló borokért végtelenségig rajongó fiatal borász – Babiczki Laci (Babiczki Pince), Dunai Detti (Dubicz Borászat és Szőlőbirtok), Kerekes Tomi (Kerekes Szőlőbirtok és Pince) és Kovács Zita (Kovács és Lánya Borászat) – idén év elején hívta életre a Mátra Open rendezvénysorozatot, melynek során a vendégek egy-egy, a tagok valamelyik által szervezett mátrai borünnepen kóstolhatnak bele a legkiválóbb borokba.
A 2017. július 29-én megrendezett Mátra Open Nyári Borfesztiválon a négy alapító mellett a Gobri Pince, a Maróti Pince és a Bata-Loyal Borászat és Szőlőbirtok is képviseltette magát, így a fesztivál teljeskörű betekintést nyújtott a Mátrai Borvidék borkészítésébe.
A rendezvény egyik különlegessége volt, hogy a látogatók megtekinthették a házigazda Dubicz Borászat és Szőlőbirtok 110 éves pincerendszerét, melyben a XXI. század modern acéltartályos technológiája mellett a 100 évvel ezelőtt használt 6000 literes, faragott hordók, vagy éppen az 1960-as években épített 30-80 000 literes, épített betontartályok is megtalálhatóak.
„Rengeteg kiváló mátrai bor készül: a friss, illatos boroktól egészen a nagytestű borokig, széles a skála” – meséli Dunai Bernadett, kiemelve, hogy egy-egy ilyen rendezvény remek lehetőség, hogy megmutassák a különböző eljárások, fajták értékeit.
Kerekes Tomi szerint a Mátra Open célja, hogy a vendégek turisztikai és borászati szempontból is felfedezzék Magyarország e csodálatos régióját, mely a legnagyobb történelmű hegyvidéki borvidék.
Az összefogás nem csak az ilyen borkóstolásokban mutatkozik meg, hanem a Mátrai Borászok Egyesületének tagjaiként számtalan lépést tesznek a borvidék és tágabb értelemben a mátrai turisztikai régió népszerűsítése érdekében: a térség meghatározó borászaiból álló közösség tagjai többek között megálmodták és létrehozták a „Mátra Superior” eredetvédett bor kategóriát, melyet a 2017-es szürettől a bortörvényben foglaltak alapján a Mátra csúcsboraként készíthetnek a termelők. „Ez a kategória lesz a régió egyedi, sajátos ízvilágát bemutató, a Mátra vulkanikus területeit kiválóan hangsúlyozó borok termékpiramisának csúcsa.” – fejti ki Babiczki Laci.
„A bor egyik legcsodálatosabb értéke, hogy közösségteremtő” – mondja Kovács Zita. A Mátra Open borászai a szüret előtt még egy különleges rendezvényre készülnek: a 2017. augusztus 19-i Dűlőtörő Kisvasút névre keresztelt eseménynek a Babiczki Pince ad majd otthont.
Apropó, bor! Ez a csodás étel is igényelt némi vörösbort a készítés közben. Szerintünk érdemes megnézni a receptjét, bizonyára sokak érdeklődését felkelti majd ez a ragu. Receptért kattints a képre!
Hozzászólás zárolva.