Jó a bor mindenkor, hajnalkor, éjfélkor
Így szól a magyar népdal, és tegyük hozzá, különösen igaz ez a tokaji aszúra! Köszöntsük tehát a karácsonyi ünnepek előtt a királyok borát azért is, mert december 10-én önnepeljük az Aszú Világnapját! Ebből az alkalomból ismerjétek meg az Oremus szőlőbirtokot egy különleges tudású borász segítségével. Ha pedig advent idején vagy az ünnepek alatt abban a szerencsés helyzetben vagy, hogy tokaji aszú kerül a poharadba, használd a #KoccintsAszuval hastaget, hogy megoszthasd az élményt!
– Egy jó kecske- vagy egy nem túl markáns, félkemény, vagy mondjuk egy kiváló holland sajthoz aligha lehetne jobb bort találni, mint egy tokajit, bár manapság inkább a vörösboroknak kedvez a világdivat. Kísérletezni kell, és meg kell találni a harmóniát az étel és a bor között – így kezdett mesélni munkájáról és az Oremus pincészet történetéről Bacsó András birtokborász.
A Wineglass Sajtóklub évzáró összejövetelén ezúttal is olyan borokat kóstolhattunk, amelyek pompásan illenek az adventhez, a karácsonyhoz, a szilveszterhez. Én elsősorban arra voltam leginkább kíváncsi, hogy a különböző menükhöz, fogásokhoz miként válasszak bort a családtagoknak, a barátoknak? Íme, a tudományom:
Kiváló például a már említett sajttálhoz, pármai sonkához, fehér húsokhoz, halakhoz, de remek ötlet aperitifnek is a 2017-es Mandolás Furmint. Ez a birtok egyetlen száraz bora. 1999 óta készül, és már a nemzetközi piacon is ismert. A furmint testes, élénk, üde savai és a fahordós erjesztés páratlan harmóniát hoz létre. Zempléni tölgyhordóban érlelődik fél évig, majd még hat hónapig a palackokban formálódik. 10 °C-ra hűtve tökéletes!
Édes, de mégsem annyira, hogy komoly főételekhez ne lehessen kínálni a 2012-es, 3 puttonyos Oremus Tokaji Aszút. Ízvilága mindenben tükrözi a tokaji borok egyediségét. Már a XVI. század óta ismert a környéken az a nemespenész, ami átszövi a bogyókat, és amitől ízviláguk koncentráltabb lesz.
Kéksajtok, libamájas előételek fantasztikus kísérője a 2013-as, 5 puttonyos Oremus Tokaji Aszú. Hársfavirág, méz, gyömbéresség, kicsit talán kajszis illatú, zamatú bor. Karácsony után két éven át pihen gönci hordóban. Ezután összeöntik egy tartályba, hogy keveredjen, hiszen minden hordóban egy kicsit más bor keletkezik. Ekkor palackozzák, és dugózzák le. Csak a legkiválóbb parafával dolgoznak. Ennek köszönhető, hogy 30-40 évig biztosan eláll. (Utána dugót kell cserélni, és még 100 évig biztosan élvezhető!)
Méz, sárgadinnye, grapefruit, szegfűszeg – igazi ünnepi illatkavalkád jellemzi a gyönyörű, világos sárga színű, 2010-es 5 puttonyos aszút.
Ez az esztendő kicsit hűvösebb év volt, talán ennek köszönhető színe is, de étvágygerjesztőnek vagy gyümölcsös desszertekhez bámulatos lesz. Lesz, ugyanis egyelőre még csak álmodhat róla az olvasó, mert majd csak márciusban kerül a boltokba.
Savakban gazdag, rendkívül kerek ízvilágú a 2009-es, 5 puttonyos aszú. Keleti teafüvek, birsalmasajt, méhviasz, karamellizálódott sütőtök érzdők ki belőle. Tökéletes desszertbor, amit csak lassan szabad kortyolgatni, mert ugyancsak lassan cseng le!
A nagy kalsszikus, az 1999-es, 5 puttonyos Orfemus Tokaji Aszú tette fel az „I”-re a pontot. Az akkori kissé hűvös esztendőt egy gyönyörű ősz zárta. A lassú érlelődéssel egyre finomabb, egyre szebb savak alakultak ki az aszúszemekben. 2003-ban palackozták. Igazán finom, nagyon elegáns bor kerekedett belőle. Nekem még egy kis krizantém illat is előjött, de a legnagyobb meglepetés akkor ért, amikor lenyeltem! Ugyanis minél öregebb a tokaji aszú, intenzív édessége annál inkább visszavonul, és átadja helyét valami tökéletes harmóniának.
Hozzászólás zárolva.