A hajhullás okai és kezelése
A hajhullás mindkét nemet kíméletlenül érinti, ezért sokat is foglalkoztatja. Aggodalomra ad okot, ha hónapok óta hullik a hajunk, vagy éppen csomókban és foltosan. Ha hiába a sokféle sampon, hajpakolás és egyéb csodaszer, vajon mit tehetünk? Vannak ötleteink!
Hajszálaink általában 3 éven át fejlődnek, majd nyugalmi állapotba kerülnek, végül körülbelül 3 hónap alatt elválnak a szőrtüszőtől, és kihullanak. Mintegy 10-15% van azonos növekedési fázisban. Ez a természetes folyamat a hajváltás.
Kóros hajhullásról akkor beszélünk, ha naponta 100 hajszálnál több hullik ki. A hajhullásnak különböző formái és fokozatai lehetnek: diffúz hajhullás, foltos kopaszodás, illetve teljes kopaszság. Bizonyos állapotokban, így csecsemőkorban a 3-4. hónap táján, az anyáknál szülés után pár hónappal kialakuló hajhullás élettani folyamat, hormonális hatások miatt következik be. Egyéb esetekben nagyon fontos a beteg alapos kivizsgálása, mivel a hajhullásnak rendkívül sok oka lehet.
- A hajat károsító kémiai, fizikai tényezők (ólom, hajfestés), felhalmozódott salakanyagok, mérgek és egyes gyógyszerek is okozhatnak jelentős hajvesztést.
- Hiányállapotok: vitaminhiány (A-, B-vitamin), ásványisó- és nyomelemhiány (cink, vas, réz) – ilyen esetekben a célzott pótlással viszonylag gyorsan rendezhető a probléma.
- Belszervi megbetegedések: májbetegség, pajzsmirigy-rendellenességek, krónikus fertőzés (góc).
- Immunológiai betegségek és hormonális eltérések, valamint örökletes hajlam is magyarázhatja a nagyfokú hajhullást.
Ha a megfelelő vizsgálatokkal sikerült tisztázni az okokat, célzottan tudjuk orvosolni a bajt. Ha semmi konkrét okot nem sikerül kideríteni, számos külsőleg alkalmazható készítmény közül választhatunk. A minoxidil nevű hatóanyag az esetek többségében sikeresen állítja meg a hajhullást, hátránya, hogy folyamatosan kell használni, és ilyenkor gyógyszer-mellékhatásokkal is számolni kell.
A hajhullás kezelésére – a teljesség igénye nélkül – a következő természetes gyógymódok állnak rendelkezésre.
- A szervezet anyagcseréjének optimalizálása, az emésztőrendszer tehermentesítése, a felhalmozódott salakanyagok kiürítése méregtelenítő eljárásokkal, béltisztítással.
- Gyógynövényekből összeállított teakeverék (nyírfalevél, csalán, bojtorján, fűzfakéreg) főzetével hajmosás után a fejbőrt bedörzsöljük, és megmasszírozzuk.
- Színesfény-kezelések, napfürdő is hatásosak lehetnek.
- Segíthet a nyirokdrenázs is, serkenti a fejbőr vér- és nyirokkeringését, ezáltal javul a hajhagymák tápanyagellátása.
- A sajátvér-kezelés is eredményes lehet, főként fertőzéses és immunológiai eredetű kórképeknél.
- Homeopátiás tüneti szerek közül is választhatunk, alkati szerrel végzett kezeléssel kombinálva.
- Hasznos lehet az akupunktúra, és reflexológiai kezelések is lendíthetnek a helyzeten.
A betegek egy részénél pszichés tényezők is közrejátszhatnak, illetve a hajvesztés is okoz hat pszichés változásokat, ezért célszerű lehet kiegészítésként a szorongásoldó kezelés, relaxációs módszerek. Ha mégsem boldogulunk, keressünk fel hajgyógyászt is, az ő tanácsai is sokat segíthetnek. (Forrás: balaicza.hu)
Hozzászólás zárolva.