A legtöbb betörés fényes nappal történik
Az ORFK bűnmegelőzési szakemberei szerint az ingatlanok tulajdonosai nagyon sokat tehetnek azért, hogy ne váljanak betörés áldozatává. Minél több védelmi eszközt szerelünk fel, alakítunk ki, annál valószínűbb, hogy a betörők nem próbálkoznak ingatlanunkkal.
A Groupama Garancia Biztosító lakásbiztosítással rendelkező ügyfelei körében tavaly 2 047 betörést regisztráltak, amelyekre a társaság összesen több mint 220 millió forintot fizetett ki. Az összeg nem csupán az ellopott értékek után járó térítést, hanem a betörés során keletkezett egyéb károk helyreállításához szükséges összeget is tartalmazza. Ez is jelzi, hogy egy-egy betörés jelentős rombolással jár.
Kell az erős rács, a biztonsági ajtó és a kutya
Az Országos Kriminológiai Intézet (OKI) 2014-ben lefolytatott kutatásából kiderült, hogy a betörők harmada akár úgyis bemegy a kiszemelt házba, illetve lakásba, hogy lakói éppen otthon alszanak. A betörések többsége azonban fényes nappal történik, és, hogy melyik ingatlan válik célponttá, azt több tényező is befolyásolja.
Az igényesebb környéken található lakások nagyobb értéket sejtetnek, és bár a betörők tudják, hogy itt a védelem is magasabb szintű, a nagyobb zsákmány reményében néha megkísérlik a behatolást.
„Nagyon sok olyan káresttel találkozunk, amikor a kiszemelt lakást a lakópark, vagy utca végéről választják ki a betörők, elkerülve a feltűnést és biztosítva a könnyű távozást” – mondta Cser Palkovics Zoltán, a Groupama Garancia Biztosító kárszakértője.
Nem csupán az elhelyezkedés játszhat azonban szerepet egy ház kiválasztásakor, a védelmi eszközök hiánya is vezethet betöréshez. Ne hagyjuk nyitva, de még bukóra állítva se a nyílászárókat, ha elhagyjuk lakásunkat, és arra is ügyeljünk, hogy az ajtókat akkor is zárjuk, ha otthon vagyunk. Természetesen zárak minőségére is érdemes nagy hangsúlyt fektetni.
A leghatásosabb védelmi eszközök a bejárati ajtóra és nyílászárókra szerelt rácsok, a biztonsági ajtó és a biztonsági fólia.
„Legyünk körültekintőek, és figyeljünk arra, hogy csak jó minőségű rácsot szereltessünk fel, és hogy mindezt szakember végezze. A bejárati ajtó az egyik legfontosabb a védelem szempontjából, így erre érdemes nagy hangsúlyt fektetni. A legjobb, ha a MABISZ által minősített terméket vásárolunk, hiszen hiába a biztonsági ajtó, ha a tok nem megfelelően van rögzítve a falazatba, családi házak esetében pedig hasznos lehet a jól elhelyezett mozgásérzékelős reflektor is. Ingatlanunkat, akár a melléképületeket, garázst, kerti kisházat védhetjük riasztó berendezéssel is, de a leghatékonyabb a mechanikus és az elektronikus rendszer együttes alkalmazása” – mondták az ORFK bűnmegelőzési szakemberei.
Ugyanilyen fontos, hogy a hátsó ajtó és a garázsajtó is megfelelő, a biztosítók által előírt védelemmel bírjon. Sokszor a kerti, jellemzően alacsony hátsókerítés felől, a sötétben közelítenek a betörők.
Természetesen mindezekre rásegít egy figyelő és főként egy hangos házőrző. Ha van egy éber kutyánk, legyen az akár kicsi vagy nagytestű, szintén hasznos társ, élénken jelzik, ha valami nem szokványos történik a lakás vagy ház előtt.
Árulkodó jelek a közösségi hálón
„A XXI. század vívmányait a betörők is használják, ügyeljünk arra, hogy becsekkolunk-e például külföldről a közösségi hálóra, és arra is, hogy milyen képeket osztunk meg. A családi fotók alapján ugyanis bárki megtudhatja, milyen értékek rejlenek otthonunkban, vagy a világhálóra való bejelentkezésből épp azt, hogy nem tartózkodnak otthon” – mondta Cser Palkovics Zoltán, a biztosítótársaság szakértője.
Figyelmetlenség szüli a lehetőséget
„Ha otthon tartózkodunk, a bejárati kaput, illetve ajtót lehetőség szerint zárjuk be. Sokszor találkozunk vidéken olyan esettel, hogy a tulajdonos „épp csak hátrament” az állatokhoz a kertbe, és ez elegendő volt a besurranónak” – mondták az ORFK munkatársai.
Ha nem vagyunk otthon hosszabb ideig
Ha elutazunk, amellett, hogy megfelelően bezártuk a lakást és annak nyílászáróit, élesítettük a riasztórendszert, hasznos lehet, ha megkérjük a szomszédainkat is, hogy alkalmanként ürítsék a postaládát, figyeljenek lakásunkra és annak környezetére. Praktikus lehet az időzített lámpakapcsoló használata is. Minél kevesebb olyan jelet hagyjunk, ami alapján valószínűsíthető, hogy üres a lakás! A nyaralók, kerti lakok esetén pedig a távfelügyeleti szolgálattal való együttműködés lehet a megoldás, akik riasztás esetén azonnal kiszállnak a helyszínre.
Hozzászólás zárolva.