Amikor a kötőtű találkozik a konnektorral…
Mindent felfedeznek, kipróbálnak, megismernek. A baba és a játék mackó mellett természetesen a konnektor mélységének feltárása és a tűzhely gombjainak csavargatása a legérdekesebb elfoglaltságuk. Milyen óvintézkedések szükségesek ennek fényében egy kisgyerekes lakásban?
A lakás legveszélyesebb alkatrésze a konnektor. Ez többnyire mindenütt elérhető helyen van, főleg gyerekperspektívából. Ebbe nagyon izgalmas dolog csatokat, kötőtűt és szöget beledugdosni- azokba mármint, amelyeket nem véd egy-egy fillérekért beszerelhető vakdugó, mely ezeket a mechanikus behatásokat gátolja.
Hasonlóan működik a gyerekbarát konnektor is, csak továbblép egy kicsit: csak a konnektor lyukai mögött van egy műanyag pöcök, ami csak akkor mozdul el onnan, ha beledugunk valamit. Így akkor sem kell tartani a balesettől, ha a gyerkőc kirántja a konnektorból a bedugott aljzatot, hiszen ilyenkor automatikusan visszazár a szerkentyű.
A szabadon futó vezetékeket, kábeleket érdemes elbújtatni, mert nem egy gyereknek jutott már eszébe, hogy bedugott állapotban tesztelje, hogy fog-e rajtuk az olló.
Az ajtókra, ablakokra biztonsági láncot érdemes szerelni, olyan magasságban, hogy inkább mi érjük el lábujjhegyre állva, mintsem a gyerekek.
Lépcsőt és feljárót sose hagyjunk szabadon, mert lehet, hogy a csemete még felmászik, de lejönni csak valami sérüléssel fog tudni. Érdemes a lépcső aljára/ tetejére valamilyen rácsot szerelni, amelyet egy-egy egyszerű mozdulattal tudunk nyitni és zárni.
A konyha szintén veszélyes üzem. A csavargatható gombok felettébb izgalmasak a kisebbeknek, de persze ennél veszélyesebb a forró sütőajtó, vagy az edények esetleges lerántása a tűzhelyről. Ez ellen találták ki azt a paravánt, ami megakadályozza, hogy bármit is le tudjon rántani a gyerek.
A meleg fűtőeszközöket (radiátor, kályha, konvektor) tanácsos valamilyen burkolattal bevonni, a fiókokra csapózárat szereljünk, nehogy magukra rántsák a kicsik. A bútorok legélesebb sarkait pedig műanyag sarokvédővel érdemes ellátni.
Az alábbi berendezési tárgyakat kisgyerek mellett érdemes kiiktatni: szőnyeg, üvegből készült bútorok (dohányzóasztal, nagy vázák).
Cserepes növény, könyves polc ne legyen elérhető magasságban, mint ahogy a vegyszerek, gyógyszerek sem.
Annyi azonban bizonyos: gyerekbarát lakás nincs. A fenti óvintézkedésekkel azonban minimálisra lehet csökkenteni a balesetveszélyt. A lista pedig úgyis mindig kiegészül a szülők által, akiket gyermekük nap mint nap meg tud lepni valami hajmeresztő húzással.
Hozzászólás zárolva.