Az első, és a legszebb! Mindenkinek látnia kell!
Ha valaki Nagyszombaton jár, mindenképpen el kell látogatnia a Nagyszombati jezsuita templomba, mely mérföldkő a magyar művészettörténetben. Ez az első barokk emlékünk, mely méltán tükrözi a katolikus egyház eszméjét, és az ellenreformációt.
A művészetben a barokk stílus az 1620-as évek végén jelenik meg és már a század végére minden területen uralkodóvá válik. Első támogatói a katolikus egyházon belül a jezsuiták, a magyar főnemesség és a bécsi udvar voltak. Az ő tartós támogatásukkal jönnek létre a stílus első emlékei. Ekkor hármójuk érdekei politikailag teljesen egybefonódott. Ennek következtében előretört az ellenreformáció. A bécsi udvar szorosan ragaszkodott a katolikus valláshoz. A magyar főnemesek udvarhoz való közeledése leginkább azon vehető észre a korban, hogy a protestánsok jelentős része áttért a katolikus hitre. Áttérésükben legtöbbször nagy szerep jutott az ellenreformáció élharcosainak a jezsuita rendnek, amely az egyház időközben elvesztett pozícióit az uralkodóház és a magyar főnemesek segítségével kívánta visszaszerezni.
Magyarországhoz hasonlóan Európa más országaiban is a jezsuiták álltak az ellenreformáció élén. Szerzetesrendjüket 1540-ben megalapították és már elég korán, 1553-ban megjelent a királyi országrészben. Helyzetét csak az 1610-es évekre tudta stabilizálni. Ekkortól pozíciói rohamosan megerősödtek, s a kora barokk korszak egyházi építészetének meghatározó résztvevőjévé válik. Az új művészeti stílus kibontakozása egy bizonyos területhez, Nyugat-Magyarországhoz kapcsolható.
A templom építéstörténete
Mint már említettem a Magyarországi barokk művészet első emléke a Nagyszombati jezsuita templom. 1629-ben kezdték meg az építkezést. Ekkor Nagyszombat a katolikus egyház és a hazai ellenreformáció központja volt, Pázmány Péter esztergomi érsek székhelye. Olyan templomot akartak építeni, mely képviseli a megújuló katolikus egyházat. Az építkezést Esterházy Miklós nádor finanszírozta, és mintául a bécsi jezsuita templomot választották. A terveket Giovanni Battista Carlone készítette, a kivitelezést pedig, Antonio Carlone, később Pietro Pazzo vezette.
A Nagyszombati jezsuita templom homlokzata a római Il Gesut követi, és a bécsi jezsuita templomét. Alaprajza nem követi a római barokkot, ugyanis a kéttornyos homlokzat, és a faltagolás rendszere inkább az észak-itáliai korai barokk formanyelvét tükrözi, vagy késő reneszánszét.
Hozzászólás zárolva.