Az új agyletapogató technológia újszülötteket menthet
Egy új, hordozható agyletapogató koraszülött és újszülött gyerekek kezelésében nyújt segítséget, vagy akár életüket is megmentheti.
Az új letapogató segítségével elkerülhető a súlyosan beteg újszülöttek hagyományos letapogatóval való vizsgálata, ami több kockázattal is jár. A készülék segítségével nyert információk által képesek diagnosztizálni az agy esetleges károsodásait, ami alapján az orvosok felállíthatják a megfelelő kezelési stratégiát.
A kutatók már belekezdtek a letapogató prototípusának, a MONSTIR továbbfejlesztésébe, hogy egy minél gyorsabb és kisebb készülékkel szálljanak harcba a gyerekek életéért.
A MONSTIR két letapogató technika egyvelege: a mágneses rezonanciával működő MRI-é, ami bár képes megfelelő információkat szolgáltatni az agy működéséről, nagy és rögzített volta miatt nem a legpraktikusabb a pici koponyák vizsgálatához, míg az ultrahangos módszer az agy anatómiájáról nyújt pontos képet, viszont a működésről nem.
A MONSTIR ennek a két technológiának az előnyeit ötvözi, létrehozva az optikai tomográfiát (azaz rétegfelvételt), ami a test szöveteit átvilágítja, majd az így kapott képet számítógép segítségével elemzi. Az eljárás egy sisak segítségével történik, amiben 32 fénydetektor és további 32 kis intenzitású, teljes mértékben biztonságos lézerfényforrás található. Ez utóbbiak röviden felvillannak, és a detektorok lemérik, hogy mennyi fény mennyi idő alatt jut el hozzájuk az agyon keresztül.
Egy software ebből az információból egy háromdimenziós képet formál, amiből kiderül, hogy az agynak melyik része kap oxigént, és hol van vér, így kimutatva az agykárosodást.
A MONSTIR kb. akkora, mint egy mélyhűtő, és 8 percig tart, amíg elkészíti a képet. A fejlesztők célja az, hogy méretét a felére csökkentsék, működési idejét pedig az ötszörösére gyorsítsák. Az sem kizárt, hogy a technológia a rákkutatásban is hasznos eszközzé fog válni.
Forrás: New Brain Scan Technology Could Save Babies’ Lives, http://www.sciencedaily.com
Hozzászólás zárolva.