Facebook hozzászólás
291

De mitől is számít okosnak egy ház…?

Gyerekkori rajzfilmélményektől a későbbi horrorokig számos filmes és egyéb emlékképet tud az ember előhúzni, ha az intelligens vagy más néven automatizált otthon szókapcsolatot hallva elengedi a fantáziáját. A hazatérőt megnyugtató hangon üdvözlő, például az esti italt előkészítő, a dolgokat elő- vagy elpakoló központi háztartási robot, ha nem is teljesen a filmekből ismert formában, de mára nagy részben valóság.

Az már mondhatni alapvető, hogy a mosó- vagy mosogatógép programozható, így épp akkorra végez a munkával, amikorra tulajdonosa hazaér. Az is sokak számára megszokott, hogy a kenyérsütő a beleöntött alapanyagokból egy gombnyomással éppen a vekker csörgésével egy időben süti készre a házi kenyeret a reggelihez. Az igazi intelligencia az, ha ehhez külön gombot se kell megnyomni, mert az integrált rendszer révén az ébresztőóra beállítása vezérli a többi reggeli rutint.

Gyors és takarékos

De mitől is számít okosnak egy ház? Épületek esetében az intelligencia a környezetét valamilyen úton-módon érzékelő, annak mindenkori helyzetétől függően döntést hozó, döntését kommunikáló, adaptív és adaptálható rendszereket jelent. Az intelligens otthon kifejezés egyfajta automatizáltságot takar, az olyan mindennapi funkciók, mint a fűtés, hűtés, világítás, árnyékolás, vízmelegítés, a biztonsági és multimédia-eszközök kezelését, egy rendszerbe való integrálását és azok intelligens irányítására való képességet jelenti.

Az intelligens irányítás azt teszi lehetővé, hogy az egyes – az automatizálás révén önmagukban is sokkal kényelmesebbé vált – funkciók ellátását a házat kezelő rendszer egy halmazként kezelje, a beállításoknak megfelelően. Így például, ha a tulajdonos elhagyja a lakást – azaz bezárja az ajtót kívülről – akkor a rendszer automatikusan lekapcsolja a villanyokat, be a riasztót, és alacsonyabb fokozatra veszi a fűtést. Vagy elég megnyomni a „play” gombot a DVD-lejátszón ahhoz, hogy a redőnyök legördüljenek, a világítás pedig a filmnézéshez optimális félhomályos zónába sötétedjen. Innen már csak egy lépés lenne, hogy a beépített pattogatottkukorica-készítő is automatikusan kidobja a friss meleg ropogtatnivalót…

Az intelligens otthon célja, hogy a modern infokommunikációs technológiák révén az otthonban végzett hagyományos és újabb tevékenységeket kényelmesebbé, gyorsabbá és nem utolsósorban energiatakarékosabbá tegye. Még ha nem is engedjük el túlzottan a képzeletünket, az égve felejtett villanyokat leoltó, az aktuális időjárásnak megfelelően öntöző – vagy esőben éppen nem öntöző – rendszerek takarékos jellegét nem kell különösebben magyarázni. Ahogyan azt sem, mennyivel kellemesebb lenne, ha például a hétvégi házba télen megérkezve nem kellene órákig fagyoskodni, míg a fűtési rendszer átmelegíti a lehűlt falakat, hanem az okos rendszer éppen az érkezés idejére a kívánt hőmérsékletűre fűtené az egész házat.
A rendszer olyan, a szórakoztatástól távol eső funkciókban is segítséget nyújthat, mint például az otthoni ápolás.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!