Ez nagyon csíp!
Végre itt a nyár, sokat lehetünk a szabad levegőn, ám fel kell készülnünk néhány kellemetlenségre! Földünk felmelegedése következtében egyre enyhébbek a telek, már nincsenek nagy fagyok, így könnyen áttelelnek a kártevő ízeltlábúak, rovarlárvák. Így aztán tömegesen találkozhatunk velük parkokban, erdőben, tóparton. Magyarországon leginkább olyan rovarcsípésektől kell tartanunk, melyek kellemetlenek ugyan, de nem mérgezőek, vagy halálosak. Betegséget is csak ritkán terjesztenek.
Az esős tavasz, az egyre kevesebb madár kedvez a kullancs elszaporodásának. Bár csípését nem lehet érezni, pár óra múlva biztosan felfedezzük bőrünkben.
A kullancs fekete, anyajegyszerű állatka, melynek lábai jól látszanak a teste körül. Nem minden kullancs terjeszt betegséget, ám ha a környék fertőzött, lehet kérni kullancs-encefalitisz ellen oltást. Ha a csípés körül pár nap múlva vörös karima jelentkezik, gyanakodhatunk Lyme-kórra is, ekkor forduljunk orvoshoz! (vérvizsgálattal megállapítják, hogy van-e már a szervezetben kórokozó, kell e kezelni a beteget!) Ha a bőrünkbe befúródott kullancsot időben felfedezzük és eltávolítjuk, akkor nem kerülhet vírus a szervezetünkbe, ugyanis az állat a vérszívást követően (kb. 4-6 óra múlva) juttatja a kórokozókkal fertőzött nyálát az emberbe. Ezért a kerti munkát befejezve vagy a természetjárásból hazatérve vegyük szemügyre gondosan azokat a területeket, elsősorban a hajlatokat és a deréktájékot, ahová a kullancsok előszeretettel befúrják magukat. A kullancs a bőrből két körmünk közé fogva gyengén csavaró mozdulatokkal óvatosan kihúzható, de csipesz vagy a gyógyszertárakban beszerezhető „Kapiller-féle kullancs-kiemelő kanál” segítségével az eltávolítás könnyebb. Megelőzni elég nehéz, hiszen a kullancs felülről is potyog, alulról is mászik. Lehet használni különböző krémeket, sprayket, de a legjobb a kirándulás utáni alapos átvizsgálás.
A szúnyog csípése nem fáj, de elég kellemetlen. A nőstény szúnyogok fullánkja nagyon vékony, így sokszor csak a szúnyog távozása után vesszük észre. A csípés helyén véralvadás gátló anyagot juttat a szervezetbe, amitől viszket és ég a csípés helye. Ha nem vakarjuk, hamarabb elmúlik. A viszketési ingert csökkentheti hűsítő krém, gél, esetleg ecetes borogatás. Ha nagyon sok csípés van a gyermek testén, orvos írhat fel viszketést enyhítő, gyulladáscsökkentő cseppeket is. A megelőzésre szánt krémekkel vigyázzunk, főleg gyerekek esetén száríthatják, irritálhatják a bőrt. Hatásosabb lehet a szúnyogháló. Jól bevált az elektromos riasztó, vagy a füstölő is!
Hozzászólás zárolva.