Ezt a 10 dolgot minden tűzifa vásárlónak tudnia kell!
Mikor vásároljuk meg a tűzifát, milyen fafajt válasszunk, tömegre, vagy térfogatra vásároljunk inkább – többek között erre is válaszkapunk abból a tájékoztatóból, amelyet július elseje óta minden tűzifa kereskedőnek mellékelnie kell a szállítmányhoz. De van itt még más is…
A tűzifa megújuló energiaforrás, használata alapvetően befolyásolja az emberi környezet állapotát. A NÉBIH a tisztességes piaci viszonyok, valamint a tudatos vásárlói magatartás kialakítása érdekében vásárlási útmutatót is készített a lakosság számára „Tűzifát csak okosan!” címmel. A tájékoztató a vásárlók számára javaslatokat tartalmaz, de azt is bemutatja, hogy hogyan igazodhatunk el a piacon előforduló mértékegységek között, és az olvasók megismerhetnek jó néhány olyan trükköt is, amit a tisztességtelen árusok alkalmaznak tűzifa-értékesítéskor.
A „TŰZIFÁT CSAK OKOSAN!” 10 PONTJA
- Lehetőleg a nyár elején vegye meg tűzifáját!
- Ha van rá lehetősége, már előző nyáron vegye meg tüzelőjét!
- A kínált, de az Ön számára ismeretlen fafajú tüzelőnek nézzen utána, kérje szakember segítségét.
- Ha teheti, inkább köbméterben mérve, térfogatra vegye a tüzelőt, így könnyebben ellenőrizhető a mennyisége, a fa víztartalma pedig nem befolyásolja a megvett mennyiséget!
- Ha tömegre vásárol tűzifát, figyeljen oda, hogy csak hitelesített mérlegen mért, mérlegjegy, vagy más, mérlegelést hitelesítő dokumentum alapján kiállított számla birtokában fizessen.
- Csak olyan legálisan működő értékesítőtől vásároljon, aki/amely a termékre vonatkozó adatokkal ellátott szállítójegyet és tűzifa vásárlási tájékoztatót is biztosít.
- Győződjön meg az adott tűzifa egységcsomag tényleges faanyagtartalmáról és annak egységárát hasonlítsa össze más kereskedők által kínált hasonló termékek árával.
- Takarással védje a tüzelőjét a csapadéktól, de oldalról hagyja szellőzni!
- Ha száraz fával fűt, akár 30%-ot is spórolhat!
- Ha úgy érzi, vagy azt tapasztalja, hogy megtévesztés áldozata lett és az eladó nem hajlandó egyeztetésre, őrizze meg az eladótól kapott bizonylatokat és írja meg panaszát a NÉBIH-nek.
A szakmai szervezetekkel egyeztetve elkészített útmutatót az érintett vállalkozások letölthetik a NÉBIH oldaláról.
Hozzászólás zárolva.