Heves szívdobogásod van, és nincs semmi oka? De van! Nézz utána!
Gyakran tapasztalunk heves szívdobogást sportolás, intenzív testmozgás közben vagy éppen stressz helyzetekben. E mögött általában semmilyen komoly probléma nem húzódik meg. Ám ha nyugalmi állapotunkban pulzusszám-emelkedést észlelünk, akkor bizony aggódhatunk, mert ez azt jelzi, hogy a szívnek valamiért keményebben kell dolgoznia. Mi ilyenkor a teendő?
A pulzus tapintásával fontos információkat szerezhetünk egészségi állapotunkról, hiszen annak normálistól való eltérései betegséget is jelezhetnek. Természetesen a szívverés gyakorisága edzés közben vagy stresszhelyzetben automatikusan megemelkedik, ám ha valakinél túlzott méreteket ölt, vagy ha nyugalmi helyzetben is szaporává válik, akkor érdemes utánajárni a panasz hátterének. Jelezhet ugyanis többek között szívelégtelenséget, gyógyszer-intoleranciát, pajzsmirigy-túlműködést és akár vérnyomászavart is – magyarázza dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás-specialistája.
A pulzust legegyszerűbben a csukló belső részén, illetve a nyak oldalán lévő főütőéren lehet kitapintani, valamint léteznek már olyan vérnyomásmérő készülékek, amelyek a szisztolés és diasztolés értéken kívül a pulzusszámot is jelzik.
Bár kortól, nemtől és egyéni hajlamtól is függ, kinél mennyi a normál tartomány, általánosságban elmondható, hogy az egy perc alatt mért 70 és 100 között nevezhető kielégítőek az érték. Ha ennél magasabb, akkor célszerű kivizsgálni, mi állhat a hátterében, hiszen a magas pulzusszám azt jelzi, hogy a szívnek valamiért keményebben kell dolgoznia.
A magas pulzusszám akár magasvérnyomás-betegséget is jelezhet, ami azért is veszélyes, mivel a két állapot külön-külön is lényegesen megnöveli a szívhalálozás esélyét. Hipertónia esetén az erek belső részén apró sérüléseket hoz létre, így meszesedés következhet be, ami nagyobb munkára készteti a szívet.
Norvég tanulmányok szerint a pulzusszámban minden 10 ütésnyi emelkedés egy perc alatt akár 18 százalékkal is megemelheti a koszorúér-betegség miatti halálozás rizikóját. Tehát ha ehhez magas vérnyomás is társul, akkor a kockázat ennél jóval magasabb! Éppen ezért érdemes különös figyelmet fordítani a panaszra, hiszen ha hipertónia áll a hátterében, akkor azt mindenképp kezelni szükséges, mert az nemcsak a vérnyomást, de a pulzusszámot is normalizálja. Tehát megfelelő terápiával nemcsak a kellemetlen panasztól szabadulhatunk meg, hanem sokat tehetünk szívünk és érrendszerünk egészségéért. (Forrás: Trombózisközpont)
Hozzászólás zárolva.