Facebook hozzászólás
193

Így kerülheted el a szén-monoxid-mérgezést

Magyarországon ebben az éveben eddig 120 esetben történt CO mérgezés! A fűtési szezon elején a szakemberek most arra hívják fel a figyelmet, mire ügyeljünk, hogy ne következzen be a tragédia.


 

Nézzünk körül otthonunkban!

  • Van-e nálunk nyílt égésterű tüzelőberendezés a lakótérben? (gázkazán, kandalló, cserépkályha, gáztűzhely, esetleg több is egyszerre stb.)
  • Van-e konyhai vagy egyéb elszívó berendezésünk?
  • A nyílászáróink (ablakok, ajtók) modernek, légmentesen záródók-e? Ha igen, van-e rajtuk légbevezető?

Ha ezen feltételek egyike sem áll fenn, vagy nincs nyílt égésterű berendezésünk a lakótérben, akkor a továbbiakat fölösleges elolvasni, biztonságban vagyunk.

Szellőztessünk gyakrabban Kép: Pixabay

Ha van nyílt égésterű berendezésünk, akkor a következő pontok elolvasása életet menthet!

1. Nézzük meg, hogy a tüzelőberendezésünk, legyen az gáztűzhely vagy fűtőberendezés, kap-e valahonnan levegőt. Az ablaknyitás nem elegendő, hiszen télen éjszakára biztosan nem hagyjuk nyitva az ablakot, főleg ha azért cseréltettük ki azokat, hogy kisebb legyen a fűtésszámlánk! Tehát ha nincs valamilyen légpótlásunk (központi szellőztető, légbevezetők falban vagy ablakban), akkor komoly veszélyben vagyunk.

2.Ha van légbevezetőnk, akkor ne tömjük be azokat ronggyal, papírral!

3. Ha nincs légpótlásunk, akkor csináltassunk! Mert dönteni kell: energiatakarékosság vagy egészséges lakókörnyezet. Amúgy az energiatakarékosságnak nincs egyszerű és olcsó módja, azaz csodamegoldása! A nyílászárócsere például önmagában inkább ront a helyzeten (rezsiköltségben is), mint javít.

4. Sohase működtessük egyszerre a konyhai elszívót, ruhaszárítót a fűtőberendezéssel! Az előbbiek erősebbek, és visszaszippantják a füstöt a kéményből, és kész a katasztrófa. Építtessünk be reteszelést, azaz automatikus zárást, mert ha 10-ből csak 1-szer nem jut eszünkbe, már megvan a baj.

5. Extrém időjárási körülmények (például erős szél, nagy, gyorsan jött hideg, amikor a gázkészülék hideg kéménnyel indul) fokozzák a visszaáramlás valószínűségét. Ilyenkor nagyon vigyázzunk!

6. Ne zárkózzunk be! Amíg nem oldottuk meg lakóterünk biztonságossá tételét, ne legyünk szégyellősek, és ne fürödjünk zárt ajtónál, ha a fürdőszobában van a kazán! Sokan haltak már meg a kádban.

7. Szellőztessünk! Ha fáradtak, tompák vagyunk, esetleg szédülünk, tételezzük fel a legrosszabbat, és gyorsan szellőztessünk!

8. Vásároljunk egy jó minőségű CO-vészjelzőt, szereljük fel jó helyre, és higgyünk neki!

9. Végül, de nem utolsó sorban: hívjunk ki egy épületgépész szakembert, és kérdezzük meg a véleményét. Minden ház más és más; és pár ezer forintért megmenthetjük az életünket, óvhatjuk egészségünket. Az internetes „művelődés” jó alap, de nem kész megoldás!

Mekkora a lakásodban a CO-mérgezés veszélye? Teszteld!
A magyar lakosság 80%-ét érintheti a szén-monoxid-mérgezés, a folyamatos CO-terhelés, és évente 10-15 ember veszti el emiatt az életét. Egy perces online kérdéssorral felmérheti bárki, hogy veszélyben van-e, vagy nem. Megéri!

 

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Rehabilitáció és egészségmegőrzés Hévízen

A kor előrehaladtával jelentkező mozgásszervi problémák az életminőség jelentős romlását okozhatják, különösen, ha…

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…
1 / 3 462

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!