Facebook hozzászólás
5 832

Így lesz gyönyörűen virágzó az orchideád!

Az orchidea az egyik legcsodálatosabb virágok egyike, büszkén tesszük ablakba vagy jól látható helyre. Igazán akkor szomorodunk el, ha a virágok eltűnnek, és csak a csupasz szárat, leveleket nézegethetjük. Hogyan gondozzuk, hogy ismét nyíló virágokat lássunk? Segítünk!

Ha mi magunk vásárolunk orchideát, legyünk nagyon körültekintők! Először is a leveleit nézzük meg, hiszen nem mindig a sötétzöld színű tűnik igaznak. Ez az egészséges szín  gyakran a nagy mennyiségű tápoldatnak köszönhető, amely csak egy-két hétig tartja megtévesztően remek állapotban  növényt. Fontos azt is megnézni, vajon épek-e a levelek, nincsenek-e rajtuk sötét foltok vagy fehér, vattaszerűen nyúlós pöttyök. Olyan növényt válasszunk, amelynek már pár bimbója kinyílt. Hideg időben mindenképpen gondoskodjunk arról, hogy kellő védelmet kapjon, amíg hazaérünk vele. Az is jusson eszünkbe, hogy  a mi éghajlatunk bizony nem hasonlít választott virágunk természetes élőhelyéhez.

Csak óvatosan a tápoldatozással! – Kép: Pixabay

Hazaérve tegyük félárnyékos, hűvös helyre. 2-3 nap elteltével lágy vizes fürdőt adhatunk neki, ami annyit jelent, hogy töltsük fel esővízzel a cserepét és hagyjuk benne állni 1-2 órán keresztül, majd öntsük le a vizet, hogy ne maradjon alatta pangó víz. Az orchidea gyökerei magukba szívják a nedvességet, és tárolják is azt, de az álló vízben elrothadnak. A fertőzések után ez lehet a másik ok, ami miatt az orchidea nem virágzik, esetleg el is pusztul.

Tipikus jelenség, hogy az egészséges orchideán kihajt a szár, amelyen bimbók is megjelennek, de még mielőtt teljesen kifejlődnének, összezsugorodnak, és lehullnak. Ennek két oka is lehet. Az egyik egy apró bogár, ami beköltözik az orchidea bimbójába, és belülről felfalja. Kívülről nem is látni, csak akkor, amikor szétnyitjuk a zsugorodó bimbót. Ezt a szárat azonnal el kell távolítani!

A másik ok az lehet, hogy a növény egyszerre növesztett virágszárat, és hozott szép új leveleket. Nem kell megijednünk, csak annyi történt, hogy a növénynek hirtelen túl sok helyre kell tápanyagot juttatnia, és rövid időn belül túl nagyot nőtt. Ezt a szárat is el kell távolítani, mert így tudunk segíteni az orchideának, hogy utolérje magát. Pár hét elteltével új szárat fog hajtani, ami már tele lesz virágbimbókkal, és azok ki is fognak nyílni.

Növények, bútorok az erkélyen
A nyugatra néző erkélyekre kora délután süt a nap. Ezeken az erkélyeken érzik magukat a legjobban a növények. A fehér és sárga virágzatú növények még a szürkületben is szinte világítanak. Nagy és buja virágzatúakat válasszunk, mint például a liliom, a petúnia, az angyaltrombita vagy a ligetszépe.Tudj meg többet arról, milyen virágokkal díszítheted otthonodat…

Az orchideák tartása igazán egyszerű, hiszen sok gondoskodást nem igényelnek, viszont igen érzékenyek a mesterséges tápoldatokra, ezért a tápoldatozással legyünk nagyon óvatosak, mert túladagolva a tápoldatot a növény kiég. A legjobb és természetes módja a kellő mennyiségű tápanyag-utánpótlásnak, ha tényleg csakis állott esővízzel locsoljuk. Tegyünk ki az esőre egy edényt, és flakonokba töltve tároljuk a lakásban!

Amikor az orchidea szárán lévő virágok elvirágoztak, a szárat a háromnegyed részénél vágjuk le éles metszőollóval úgy, hogy a szárat ne roncsoljuk. Már virágzás alatt láthatjuk, ha a növény új hajtást hoz, ez esetben ne vágjuk le.

Ez a növény természetes élőhelyén, a fákra felkúszva, szabadon növő léggyökerekkel él, és így érzi jól magát. Ezért, ha a cserepében azt látjuk, hogy a gyökérzet nagyon szorosan nő, és szinte alig marad hely, hogy elférjen, akkor az orchidea nem fog virágozni, mert nem ez az ideális számára. Ültessük át nagyobb cserépbe, ahol a szép zöld gyökerek lazán elférnek! Meghálálja a törődő figyelmet, és ismét gyönyörködtető virágzásnak indul.

Az öntözésről
Fontos, hogy soha ne locsoljuk meg az orchideát hideg csapvízzel! Sem a csapvizet, sem pedig a hideg vizet nem szereti. Ne öntözzük túl, de ne is engedjük kiszáradni.Talaja ugyanis nem a hagyományos virágföld, hanem kéreg darabokból áll, és ezek a kéreg darabok tökéletesen magukba szívják a nedvességet, mégis jó a vízáteresztő képességük. Abban az esetben, ha mégis kiszáradna az orchidea talaja, akkor állítsuk langyos lágy vízfürdőbe 1-2 órára. Ilyenkor teljesen lepje el a víz, hogy a gyökerei és a talaja magába szívhassa a nedvességet.Ezután vegyük ki a vízből és hagyjuk, hogy a fölösleges víz távozzon a cserép alján található lyukakon keresztül.

Forrás: noivilag.hu



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

GASZTRO

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!