Így tároljuk el télire az almát!
Sok jól tárolható almafajtát ismerünk ma már, ahhoz azonban, hogy a téli alma kitartson tavaszig, nem mindegy, mikor szedjük le és hogyan tároljuk a gyümölcsöt. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal összegyűjtötte az almatárolással kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.
Amíg a nyári almák szedési és fogyasztási ideje egybeesik, addig a késői érésű – különösen a
téli – fajtáknál két különböző érettségi időt, szedésit és fogyasztásit különböztetünk meg. Az érési időkben különösen a téli almák esetében van jelentős eltérés.
Az alma utóérő gyümölcs. A megfelelő időben szedett téli alma jól tárolható és a tárolás során érik be és válik igazán ízletes, élvezhető gyümölccsé: megváltozik az alapszíne, puhább és édesebb lesz a húsa.
Ehetem? – A fogyasztási érettség állapotát viszonylag könnyű megállapítani. A legkézenfekvőbb házi módszer a gyümölcs ízlelése, tapintása.
Szedhetem? – Jóval nehezebb meghatározni az optimális szedési időt. A túl korán szedett alma minősége gyengébb lesz és elmarad az érés vége felé tapasztalható súlygyarapodás. A késve betakarított alma veszít tárolhatóságából és negatívan hathat a következő évi termésmennyiségre. A gyümölcshullásra hajlamos régebbi fajtáknál ez jelzi a szedés megkezdésének legkésőbbi időpontját.
Szedési idő meghatározása
Házi kertben is könnyen elvégezhető és viszonylag megbízható képet ad az érési folyamatról a keményítő próba. Mindösszesen egy kés és jódoldat szükséges hozzá. Alapja, hogy a jód redukálja a keményítőt, amelynek során az elbarnul. A kettévágott almára jódot öntve az éretlen, keményítőben gazdag részek jól láthatóan sötétbarnára, feketére színeződnek, míg az érett, magas cukortartalmú részek színe nem változik.
Mire figyeljünk betakarításnál?
- Mindig a fajtára jellemző alakú, méretű és színű gyümölcsöt szedjünk.
- A szedés során csak az egészséges, épp termést érdemes betárolni.
- Ügyelni kell, hogy kocsánnyal együtt, sértetlenül szedjük a gyümölcsöt.
- Érdemes 2-3 ütemben – ún. színelve – betakarítani a gyümölcsöt, hiszen a fa koronájának különböző részein eltérő érettségű gyümölcs található. A színelve szedés előnye, hogy a fán maradó gyümölcs több helyhez, napfényhez jut.
- Mindig a korona alsó és külső részén kezdjük a szedést, ügyelve a fán maradó termésre is.
- Lehetőleg száraz időben végezzük a betakarítást, a nedves gyümölcs könnyebben romolhat.
- A tárolásra fénytől és fagytól védett helyett válasszunk, például pincehelyiséget. A legideálisabb, ha a hőmérséklet 2-5°C fok között van.
- A tároló helyiséget is érdemes előkészíteni. Ha a tároló helyiség felmelegedett volna a nyári hónapok folyamán, érdemes éjszakai szellőztetéssel lehűlését gyorsítani. A takarítást célszerű fertőtlenítéssel egybe kötni, hogy a tárolás során esetleg romlást okozó gombák, baktériumokat elöljük.
- A leszedett gyümölcsöt ne tartsuk a szükségesnél hosszabb ideig a tárolón kívül, mert a leszedett alma érése az állás közben gyorsul.
- A sorolva – azaz rekeszenként egymás mellett, egy rétegben elhelyezve – betárolt gyümölcs hosszabb ideig eltartható, mint az ömlesztve tárolt.
- Lehetőleg ne tároljunk téli almát és burgonyát együtt, mert felgyorsítják egymás érését: a gumók előbb csírázásnak indulnak, míg az alma utóérése gyorsul.
- Tárolás során folyamatosan figyeljük a gyümölcsöket: ha fonnyadást vagy romlást észlelünk, az már a tárolhatóság végét jelzi.
A kereskedelmi forgalomban kapható almákat gyakran speciális tároló helyiségekben, úgynevezett ULO kamrákban tárolják be a téli időszakra. A kamra szabályozott légösszetételének köszönhetően az almafajták tárolási ideje jelentősen meghosszabbítható. Ezáltal lehetővé válik, hogy a kedvelt őszi almafajtákhoz a tél folyamán is hozzájuthassunk, vagy akár a téli almafajták nyárig is eltarthatóak legyenek.
Hozzászólás zárolva.