Így töltsük fel házilag az elektromos autónkat
Manapság már nemcsak a város bizonyos pontjain találkozhatunk töltőállomásokkal, hanem egyre elterjedtebb az e-töltők otthoni felhasználása is. Van 5 tippünk a hatékony és biztonságos üzemeltetéshez.
Az elmúlt 5 évben egyre aktuálisabbá vált az e-autózás témája, ami a közeljövőben további növekedésnek néz elébe. A tendenciához kapcsolódóan egyre népszerűbbek a közületi és az otthoni töltőeszközök is. A Nemzetközi Energia Ügynökség korábbi becslései szerint a belvárosi légszennyezést csökkentő, hibrid és akkumulátorral működő villanyautók 2025-re a globális járműpiac akár 15%-át is kitehetik majd.
Manapság már nem csupán a város bizonyos pontjain találkozhatunk töltőállomásokkal, hanem egyre elterjedtebb az e-töltők otthoni felhasználása is.
A töltők esetében ma már nincs szükség bonyolult infrastruktúrák kiépítésére, érdemes azonban megfontolni pár tanácsot a hatékony és biztonságos üzemeltetéshez. Fontos, hogy e-autó tulajdonosként a legmegfelelőbb töltőállomást válassza járművéhez, amihez több szempontot is tanácsos figyelembe venni:
- Mérlegelje, hogy a töltőállomás beépített kábellel vagy aljzattal rendelkezzen-e. Előbbi kényelmes választásnak tűnhet, azonban szem előtt kell tartani, hogy a vezeték nem hordozható, így más helyen nem tudja majd használni. Emellett kizárólag megbízható gyártó töltőállomását használja, és ajánlott utánanézni a készülék különböző minősítéseinek is (például CE).
- Győződjön meg róla, hogy a töltőkábel teljesítménye illeszkedjen az autó töltésfelvevő képességéhez, illetve a töltőállomás teljesítményéhez. Ellenőrizze, hogy a vásárolt jármű milyen csatlakozótípussal rendelkezik, és ennek megfelelően gondoskodjon a gyári töltőkábelről. Soha ne használjon sérült, toldott, szerelt vagy ragasztott kábelt!
- A töltőállomások nedves környezetben is alkalmazhatók, arra azonban érdemes odafigyelni, hogy a csatlakozók ne legyenek vizesek és a töltési pontokba ne szivárogjon be a víz. A hosszabbítók, toldók, átalakítók alkalmazását tanácsos kerülni a töltés során, mert ezek nem biztonságosak, sőt, veszélyesek lehetnek mind Önre, mind a vagyontárgyakra nézve.
- A töltés során gondoskodjon megfelelő villamos védelemről, amely biztosítja a biztonságos betáplálást. Minimum követelmény a megfelelő teljesítményű (1 fázisú vagy 3 fázisú 20 A vagy 40 A C jelleggörbéjű) kismegszakító, és az emberi védelmet ellátó áram-védőkapcsoló (SI A zavar védett vagy B típusú fi-relé). Ajánlott a túlfeszültség korlátozó használata is. Adott esetben érdemes áramszolgáltatói hálózatfejlesztést kérnie, mert ugyan extra költséggel jár, de megkímélheti magát a sűrű védelmi lekapcsolásoktól. Ezek nem csak bosszantóak tudnak lenni, de károsak is a készülékekre nézve.
- Rendkívül fontos, hogy csak szakképzett villanyszerelővel szereltessük a rendszert az esetleges emberi és vagyoni károk, illetve a költséges meghibásodások elkerülése érdekében. (Forrás: Schneider Electric)
Hozzászólás zárolva.