Facebook hozzászólás
288

Itt a kánikula! De milyen vizet igyunk?

Kevés élelmiszerféle ért el hasonló sikert az utóbbi időben, mint az ásványvíz, amely mára a nyár egyik legfontosabb kelléke lett. Egyelőre a csapvíz vesztésre áll vele szemben, de vajon miért? Felveszi-e vele a verseny a csapvíz? Most itt az iránytű ásványvízhez, csapvízhez, víziváshoz!

Évente fejenként 116 liter ásványvizet iszunk, szemben a 10 évvel ezelőtt 60, illetve a 25 évvel ezelőtti 2 literrel. De érdemes összevetni az ásványvizet a csapvízzel, mert az utóbbiról talán kevesebbet tudunk, mint amennyi a valódi választáshoz elegendő lenne.

Kép: sxc

Mind az ásványvízre, mind a csapvízre meglehetősen szigorú szabályok vonatkoznak Magyarországon, ugyanakkor az ásványi anyagok minőségét nézve az egyes ásványvizek és a vezetékes ivóvizek között is jelentős különbségek lehetnek. Az ásványianyag-tartalmat nézve persze minden víz más, de tudni kell azt is, hogy egyes területeken a csapvíz az emberi szervezet számára több fontos összetevőt tartalmaz, mint egyes palackozott vizek vagy ásványvizek. Az otthoni csapvízben ugyanis literenként átlagosan 300–500 milligramm ásványi anyag van, míg vannak olyan ásványvízként árult termékek, amelyek nagyjából ezen a szinten vannak, vagy el sem érik ezt.

Bár a mindennapokban szinte minden palackozott vizet ásványvíznek hívunk, az összetételük más és más, ezért nem véletlen, hogy nem csak egy adathalmazzal kell jelölni a tartalmat, hanem a szabályok szerint szövegesen is utalni kell az ásványi anyagok mennyiségére.

Kizárólag az a víz lehet ásványvíz, amelyben az ásványianyag-tartalom legalább 500 milligramm. Az 50–500 milligrammot tartalmazó víznél jelezni kell, hogy az csekély ásványianyag-tartalmú. Ha címkéznék, akkor a csapvíz ebbe a kategóriába esne. Az 50 milligramm alatti értéket produkáló vizeknél pedig jelezni kell, hogy nagyon csekély az ásványianyag-tartalma.

Ezt idd a nagy melegben!
Kevés folyadékot fogyasztunk, és legtöbbször csak akkor vesszük észre, hogy egész nap nem ittunk, amikor már szomjasak vagyunk. A szervezetünk így jelzi, hogy a napi 2-2,5 liter mennyiséget nem kapta meg. Aki nem szereti a vizet, az nagyon sokféle egészséges italt készíthet teákból, zöldségekből és gyümölcsökből. Íme néhány ötlet!

A csapvíz tehát képes felvenni a versenyt az ásványvizekkel, de az előbbi mellett talán a legnyomósabb érv az ár. A Mindenár.hu árfelmérései szerint a boltláncokban kapható másfél literes ásványvizek közül a legolcsóbbak ára 40 forint körüli, a másik véglet pedig 200 forint felett van. A KSH adatai szerint májusban 102 forint volt az országos átlagár.

Ezzel szemben csapvízből ugyanennyi 44 fillérbe kerül, ehhez jön a kötelezően kifizetendő csatornadíj, ami másfél literenként további 54 fillér. Tehát másfél liter csapvíz 1 forintba kerül, vagyis a legolcsóbb másfél literes ásványvízért fizetendő összeg 40 liter csapvízre elég.

Vízből érdemes legalább 2-3 litert inni naponta, de az sem baj, ha ennél többet iszunk. Élettani szempontból viszont fontos, hogy ne kössünk ki egyetlen ásványvíz mellett, hanem folyamatosan cserélgessük a márkákat, hogy az elfogyasztott vizek ásványianyag-tartalma változatos legyen.

Még valami: az otthoni csapvíztől sokan azért ódzkodnak, mert félnek a kemény víztől, de a félelmük alaptalan. A kemény víz élettani szempontból kifejezetten jó, erről itt olvashatsz bővebben!

Életforma-tippek

 

Most már végképp itt a nyár, és ha eddig nem is tartottuk magunkat ahhoz a szabályhoz, hogy naponta 2-3 liter folyadékot igyunk, most biztosan megfelelünk ennek a követelménynek. Mint ahogyan az a cikkből is kiderül, bátran igyunk csapvizet, mert annak az ásványianyag-tartalma sokszor több, mint az ásványvízé.

De bármit is igyunk, kánikulában bizony jólesik, ha a pohár tartalma jó hideg. Éppen ezért most egy fedeles jégkockatartó vödröt ajánlunk, jó sok elfér bele, úgyhogy hosszabb ideig nem kell fájjon a fejünk az utánpótlás miatt.

Aki viszont még ennél is hidegebbre vágyik a nagy melegben, annak ezt a jégkásakészítő szettet ajánljuk a figyelmébe! A vödör ára 3.790 forint, a jégkásakészítő 1.990 forintba kerül.

Mindezeken kívül jégkockatartót, jégakkut, jégkockatasakot, jéglapátot és más jeges dolgokat is találhatsz az Életforma Shopban!



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!