Kutya ruhában? Igenis jó ötlet!
A kutyaruha sokáig furcsaságnak számított, mára viszont egyre gyakrabban találkozni vele az utcán. Ennek az az oka, hogy valóban szükség van rá! Különösen bizonyos fajták esetében.
A kutyaruha üzletág, ami 15 éve még szinte nem is létezett, mára virágzó üzletté nőtte ki magát. Évekkel ezelőtt kutyaruházatot még csak kisállat-felszerelés üzletekben lehetett kapni, és ott is csak mutatóban volt néhány darab, demonstrálva, hogy „nálunk ilyen is van!”. Jelenleg már nem csak hogy elfogadott, de igen keresett árucikk, ennek oka, hogy valóban szükség van rá. A régi idők „Fickói” és „Morzsijai”életüket a kertben töltötték. Ahogy a kutya egyre inkább a család teljes jogú tagjává vált, úgy kezdett el átalakulni a gondolkodás is az eddig is létező, de figyelmen kívül hagyott kutyaproblémákkal kapcsolatban. A kutyák ugyanúgy képesek fázni, mint az emberek, a bundájuk csak bizonyos mértékig védi őket a hideg ellen. A régi idők kertben tartott kutyáikhoz képest, akik körül fokozatosan változott a hőmérséklet, a mai városi kutyák ráadásul ki vannak téve a hirtelen akár 20-25 °C-os hőmérsékletváltozásnak is, amikor kilépnek a fűtött lakásból az utcára – mondják a Yorktrend szakértői.
Az egyre népszerűbb társasági kutyákat ezek a problémák hatványozottan érintik. Nem is elsősorban azért, mert ők érzékenyebbek, hanem leginkább azért, mert jóval kisebb testük gyorsabban hűl ki, a földhöz közelebb mindig hidegebb van, és persze ugyanakkora sár vagy hó számukra nagyobb problémát okoz, mint egy nagy testű kutya számára.
Elsőként ezeket a kutyákat kezdték el öltöztetni hazánkban is, bár eleinte még nagyobb volt a hangsúly azon, hogy ne fázzanak, mint hogy csinosak legyenek. Egy kutyusnak általában egy ruhája volt, amit csak a legnagyobb hidegben adtak rá, ez lehetett egy pulóver, vagy kabát, és nem ritkán házilag készült. Elsődleges célja nem a legújabb trendnek való megfelelés volt. Napjaink kutyaruha divatjára a legnagyobb hatással a gyerekruhák vannak, színeiben, és fazonban is egy gyerekruha kicsinyített másai. Napjainkban is a kabátra, és a pulóverre van a legnagyobb kereslet, mégis ahogy egy kutyának egyre több ruhája lesz, úgy kapnak egyre nagyobb helyet az átmeneti, vagy akár nyári darabok is. A piacon megjelentek a pólók, esőkabátok, kisruhák, szoknyák, és a pizsamák. Ahogy a gyerekruha trendre egyre nagyobb hatást gyakorol a felnőtt divat, és csemetéinkre már kaphatunk egész kicsi kortól farmert, bőrdzsekit, szövetkabátot, alkalmi ruhákat, úgy ez a vonal kezd megjelenni a kutyaruháknál is.
Napjainkra tehát a kutya családtaggá válásával és a kistestű társasági kutyák elterjedésével megjelent egy új fogyasztói közösség. A társasági kutyafajták közül is a yorkshire terrier a legelterjedtebb. Nem csak az emeli ki a többi kutyafajta közül, hogy a yorkie tartók komoly vásárlói potenciával rendelkeznek, hanem hogy a kutyákkal kapcsolatos szolgáltatások is mind elkerülhetetlenül érintik a yorkshire terrier tartókat. Szőrük folyamatos, gondos törődést igényel. Sokszor önfejű terrier természetük miatt a tudatos nevelés hiánya akár súlyos viselkedési problémákat is eredményezhet. Az átlagosnál több genetikailag örökölhető betegség érinti a fajtát.
Nem véletlen tehát, hogy a yorkshire terrier tartók egyedi problémáik megbeszélésére közösségekbe rendeződtek. Itt nem csak a kérdéseiket, és tapasztalataikat oszthatják meg, de találkozókat is szerveznek, mivel ez a kistestű kutyafajta terrier természetéből eredően igényli az aktív társasági életet, de a testmérete miatt nagyobb körültekintést igényel a kutyatársaság választása. Ezért sosem a kutya/kutyafajta, hanem mindig a gazdi a felelős, egy kis- és nagytestű kutyát is lehet jól, és rosszul nevelni, mégis egy ilyen találkozásból rend szerint a kistestű kutya kerül ki vesztesen.
A közösségi oldalak elterjedésével a yorkie tartó közösségek is virágzásnak indultak, a napi kapcsolattartásnak, és a fényképmegosztásnak köszönhetően szoros kapcsolatok, és barátságok alakultak ki, közösségszervező, és összetartó személyek emelkedtek ki, akiket kutyájukkal együtt minden yorkie tartó ismer.
Ennek fényében már nem is meglepő a Yorktrend kezdeményezése, aminek az alap koncepciója, hogy a yorkie tartók vannak olyan számban, hogy megérdemlik a kiemelt figyelmet, és egy olyan felületet, ahol yorkie szakértők egymással együttműködésben segítik a gazdikat a felelős kutyatartásban. Az együttműködés egyik legpozitívabb eredménye, hogy a yorkie tulajdonosok számos ingyenes szolgáltatást vehetnek igénybe, szakértői tanácsokat kérhetnek minden kutyatartással kapcsolatos területen, és hiteles forrásból olvashatnak cikkeket a yorkshire terrier gondozásáról. A Yorktrend, mint hiteles szakértői oldal, feladatának érzi a yorkie fajtamentés támogatását is, amit pénzadományban és az alapítványnak nyújtott gyakorlati segítségben is megtesz. Ez az újszerű hozzáállás mintaértékű lehet az állattartással kapcsolatos területek együttműködésében.
Hozzászólás zárolva.