Lakat alá kerülhetnek házi állataink?
Senki se nyúljon elhullott kóbor macskák és kutyák teteméhez, hanem értesítse az állatorvost
Az Európai Unió arra kérte e héten az érintett országokat, hogy hozzanak intézkedéseket a húsevő háziállatok és a vadmadarak találkozásának megakadályozására azokban a körzetekben, ahol a madárinfluenza H5N1-es agresszív vírusa felbukkant. A 25-ök szakértői Brüsszelben több ajánlott óvintézkedést is megfogalmaztak, például azt, hogy „a macskákat be kellene zárni, a kutyákat pedig pórázra kellene kötni, vagy más módon korlátozni a mozgásukat, és a gazdáik felügyelete alatt kellene tartani”. A szlovák közegészségügyi hivatal szerint ajánlatos lenne a 3 kilométeres védőzónában a kóbor kutyák és macskák befogni.
Óva intünk mindenkit a kóbor állatok dédelgetésétől, etetésétől, esetleg befogadásától. Főleg akkor indokolt az óvatosság, ha a kóbor állatok természetellenesen viselkednek. Fokozott veszélyforrást jelenthetnek régiónkban a vaddisznók, amelyek ebben az évszakban nehezen találnak élelmet, ezért az elhullott állatok tetemeit is felfalják, és gyakran lakott területek közelében is felbukkannak. Főként az agrárvidéken élők, gyermekek és életvitelüknél fogva a romák vannak kitéve fokozott veszélynek. Ezért. a romák által lakott térségekben roma-szlovák nyelvű prospektusokat osztogatnak majd a regionális közegészségügyi hivatalokkal együttműködő roma aktivisták.
A brüsszeli ajánlás szerint azokat az elhullott macskákat és kutyákat, amelyek kapcsolatba kerülhettek fertőzött állatokkal vagy azok ketrecével, állatorvosi ellenőrzésnek kellene alávetni, még azután is, hogy esetleg elpusztultak. Az EU-szakértők azt is ajánlják, hogy senki se nyúljon elhullott kóbor macskák és kutyák teteméhez, hanem a vizsgálatok elvégzése érdekében értesítse az állatorvosi hatóságokat, ha ilyen állatot talál. Ugyanaz érvényes akkor is, ha valaki elpusztult vaddisznót talál.
Hozzászólás zárolva.