Már ne ússzon a matrac után, ha ezeket tapasztalja!
A Balaton mellett nőttem fel, s mindig megdöbbentett egy-egy nyári fürdőzés során, hogy milyen sokan nem ismerik, vagy épp nem is veszik figyelembe a viharjelző jelzéseit.
Pedig akik hosszú ideje itt élnek, azok ijesztő történeteket tudnának mesélni arról, hogy milyen félelmetes lehet egy balatoni vihar, s hogy milyen hamar temethet a vízmeder aljára egy-egy felelőtlen embert.
Ön is mostanában készülődik a Balatonra? Ismeri ezeket az információkat?
A Balatonon és a Velencei-tavon minden év május hó 1. napjától szeptember 30-ig viharjelző, illetőleg viharjelző szolgálat működik.
A viharjelző alapfokú állapota esetén maximum 40 km/órás élénk szél illetve kisebb hullámzás tapasztalható.
Efölött viszont nagyobb figyelemmel kell követni a viharjelző jelzéseit!
Elsőfokú viharjelzés esetén percenként 45-ször villan fel a fényjelzés, nagyobb, viharos szél esetén ( ún. tarajos) hullámok jelennek meg, a szél erőssége 40-től 80 km/óráig terjedhet. Ilyenkor fontos tudni, hogy nem távolodhatunk el a parttól 500 méternél távolabb semmilyen vízi sporteszközzel, illetve nem úszhatunk beljebb sem.
Ha viharos erejű szelet tapasztalunk (60-80 km/óra) csónakkal már ne menjünk vízre, a vitorlások is csak megfelelő intézkedések mellett tehetik ezt meg.
Fontos a szélirány figyelemmel kísérése: ha például az északi parton ér el bennünket az északi szél, akkor jóval nagyobb a veszélye annak, hogy elsodródunk. Ilyenkor felejtsük el a gumimatracot és csónakot, s ha esetleg a szél el is sodorta, ne ússzunk utána!
Ha percenként 90-szer villan fel a fényjelzés, akkor másodfokú viharjelzés lépett érvénybe, vagyis fel kell készülnünk arra, hogy a vihar perceken belül megérkezik. A szél sebessége 80-100 km/órás (viharos) vagy akár efölötti is lehet (orkán), emellett hatalmas hullámokat tapasztalhatunk, melyek tetején elporzik a víz, vízfüggöny alakulhat ki, s a látótávolság akár 0-ra is csökkenhet!
Ilyenkor szigorúan tilos fürödni, s a motoros csónakoknak is ki kell jönniük! Aki nem veszi figyelembe a jelzést, szó szerint az életét kockáztatja, hiszen a „porzó” víz miatt a vízfelszín felett 40-50 cm magasságban is akár 90 százalékos páratartalmú a levegő, vagyis nem tudnak levegőt venni a felelőtlen fürdőzők!
Hozzászólás zárolva.