Milyen bort igyunk a nyáron?
Ahogy az étkezésnek, úgy a boroknak is van egy bizonyos szezonalitása. A pompás, nemes, testes vörös borokat, muzeális értékű aszúkat nyugodtan el lehet tenni a pincék mélyére – érjenek tovább szépen őszig, télig. Nyáron a könnyű, friss, 1-2 éves fehér borokat, és a legfrissebb, azaz a 2008-as évjáratú rosékat érdemes választani.
A hazai borászat dinamikus fejlődése hihetetlenül széles kínálatot mutat fel a vendéglátás, a kereskedelem és így a fogyasztók számára. Örvendetesen nő a borkedvelők tábora is, ám ember legyen a talpán (borbarát vagy sommelier), aki valóban eligazodik a sok szép bor között. Igazán jól párosítani ételeket és borokat pedig még a legjobbaknak sem mindig sikerül. Egyre kevésbé érvényesek régi, merev szabályok a bor kínálásában, ételek és borok párosításában, ugyanakkor még sok a régi beidegződés, megszokás, sokan nehezen változtatják meg korábbi ízlésvilágukat.
Pedig, ahogy az étkezésnek, úgy a boroknak is van egy bizonyos szezonalitása. A pompás, nemes, testes vörös borokat, muzeális értékű aszúkat nyugodtan el lehet tenni a pincék mélyére – érjenek tovább szépen őszig, télig. Nyáron a könnyű, friss, 1-2 éves fehér borokat, s a legfrissebb, azaz a 2008-as évjáratú rosékat érdemes választani. Szinte nincs ma olyan borvidék az országban, ahol ne lennének szép, friss olaszrizlingek, muskotályok, chardonnay-k. A sort folytathatjuk az illatos irsai olivérrel, a bodzaillatú sauvignon blanc-nal, a kicsit markánsabb furminttal vagy hárslevelűvel, Badacsonytól, Villányon át Tokajig.
Bár nincs hivatalos statisztikám, de bátran merem állítani, az utóbbi 10 év hazai bortermelésében és -fogyasztásában a legdinamikusabb növekedést a rosé borok érték el – s nem véletlenül. Ma már minden, jellemzően vörös bort termelő borvidéken, szinte minden termelő készít rosét. S a különbségek – borvidék, termelő és szőlőfajta szerint – éppúgy felfedezhetők, mint a fehér vagy a vörös borok esetében. Zamatos gyümölcsízek, természetes szénsavasság – a rosék pompásan illeszthetők a könnyű nyári ételekhez, illetve kiváló "beszélgetős" borok.
A vörös borok közül a könnyedebb kékoportót, zweigeltet, kékfrankost, illetve a renoméját lassan visszanyerő könnyű, zamatos sillert érdemes a nyári borfogyasztásban preferálni.
Ne feledkezzünk meg a pezsgőkről sem! Közismert, hogy a pezsgő akár egy teljes menüt végig kísérhet, nyáron pedig a friss, könnyű pezsgő üdítő hatása különösen érvényes.
Hozzászólás zárolva.