Facebook hozzászólás
119

Milyen legyen a burkolat? – a mi tanácsaink

Az elmúlt években nem pusztán egyes termékfajták választéka bővült, hanem újabb és újabb megoldások is színesítik a palettát. Vizes helyiségekbe is kerülhet vízálló fa, mint ahogyan a lakóhelyiségekbe dekoratív kerámia, s a kőburkolat otthonos lett a belső terekben is. S akkor még szó sem esett az érzékeket becsapó megoldásokról.

Bármennyire megmozgatja fantáziánkat a hagyományostól való eltérés vágya, valljuk be: a legpraktikusabb megoldásnak továbbra is a funkciókhoz igazodó burkolatválasztás kínálkozik. Ez elsősorban a konyhára, a fürdőszobára, esetleg az előtérre érvényes, ide valószínűleg továbbra is könnyen tisztítható hidegburkolatot érdemesebb választani. A lakóterekben viszont igazán megtörhető a hagyomány, annak ellenére, hogy a természetes színtónusú, egyedi erezetű, élő faanyag változatlanul szép és nagyon kellemes teret teremt.

Mire figyeljünk?

Napjainkban a fa mellett nálunk is egyre elterjedtebbek a kő, a márvány és kerámia padlóburkolatok, és mivel a parkettánál, parafánál, szőnyegpadlónál jobb a hővezetési és hőkisugárzási képességük, a fűtőenergia drágulásával a padlófűtéses otthonokban is mind gyakrabban alkalmazzák ezeket.

Kiválasztásuk során – az esztétikai szempontok és az ár mellett – fontos megnézni: mennyire kopásállók és csúszásmentesek, a kültérieknél pedig e két szempont mellett az is elsődleges, hogy fagyállók legyenek.

A kopásállóságot a PEI-I-V. közötti értékskálával mérik, s ennek megfelelően például a PEI-III. jelölésű, közepesen kopásállókat a fürdőszobán kívül a nappaliba, a hálószobába, míg az erős felületű, a kopásnak konokul ellenálló PEI-IV. értékűek körébe soroltakat elsősorban előszobába, konyhába ajánlják a szakemberek.

Másik fontos tulajdonságuk a padlólapoknak a csúszásmentesség, amire mind a lakások, mind az irodák burkolatainak kiválasztásakor fokozottan érdemes figyelni. Ezt a tulajdonságot is betű (R) és szám kombinációja jelzi, ami utalás arra, hogy a besorolás alapján milyen helyiségekbe ajánlott a felhasználásuk. Például az előszobákba az R-9-es, míg a vizesebb fürdőszobába a csúszásmentességnek jobban megfelelő R-10-es besorolású burkolólapok az ajánlottak.

A kültéren – például teraszon, erkélyen – lerakott burkolólapok az időjárás-változásoknak is ki vannak téve, így a gyakori hőmérséklet-ingadozások súlyosan károsíthatják őket. Ezért ide csakis fagyálló lapokat szabad lerakni, és a szakember szerint arra is ügyelni kell, hogy a ragasztó, hézagoló anyag és aljzatszigetelés is ennek megfelelő, a lapok lerakása pedig szakszerű legyen. Ez utóbbi hiánya ugyanis már önmagában előidézheti a felfagyást: a nem kellő precizitással lerakott lapok alá ugyanis bejuthat az esővíz, ami még a kültéri elvárásoknak maximálisan megfelelő burkolólapoknál is kiválthatja az említett kárt.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

A mechanikus férfi karórák titkai

A mechanikus órák világa varázslatos és izgalmas, különösen azok számára, akik értékelik a hagyományokat és a…

Női balerina cipők őszre – hogyan viseld őket, hogy mindig gyönyörű legyél?

Az őszi hónapok beköszöntével sokan a melegebb, zártabb lábbelik felé fordulnak, de a női balerina cipők továbbra…
1 / 631

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!