Mit tegyünk ha tűz üt ki?
Ha szaggatott csengő szólt, futni kellett a szabadba. Emlékeznek még? Az iskolában ez volt a tűzriadó jele. De vajon tudnánk-e, ha a lakásunkban, …
a kocsinkban alakulna ki tűzveszélyes helyzet, hogy mit tegyünk, hogyan viselkedjünk (az ijedségen kívül)?
A legfontosabb ilyen esetben a riadalom, pánik elkerülése érdekében a higgadtságra, nyugalomra és határozottságra való törekvés. Tudom, könnyű mondani. Az ember hirtelen azt sem tudja hova kapjon, kinek szóljon. Kezdjük a megelőzéssel, lássuk, mi szükséges hozzá? Először is a hőtermelő berendezések és a bútorok, éghető anyagok között tartsuk meg a biztonságos távolságot!
Ha gázszagot érzünk, ne csengessünk, ne kapcsoljunk villanyt, azonnal áramtalanítsuk a lakást és szellőztessünk! A kenyérpirító, kávéfőző és az elektromos főzőlap alá mindig tegyünk hő-és tűzálló alátétet! A lakás elhagyásakor, illetve lefekvés előtt mindig győződjünk meg arról, hogy az elektromos illetve a gázüzemű berendezéseket kikapcsoltuk. A tüzet őrizetlenül hagyni nem szabad, ez vonatkozik az asztali gyertyára és a szabadban rakott tűzre egyaránt. Ez utóbbinál a fő veszélyt a szálló zsarátnok, a szikra jelenti, a nyílt láng és a sugárzó hő mellett. Ezek miatt szeles időben a tűzgyújtás helyétől távolabb is tüzek keletkezhetnek.
Ha bekövetkezett a baj, legyünk tisztában vele, hogy mit mivel lehet oltani! Éghető folyadékok tüze (pl. serpenyőben lévő étolaj) vízzel általában nem, de letakarással, elfojtással (pl. vizes konyharuha, fedő) jól oltható. Kisebb méretű, szilárd éghető anyagok égésénél a rendelkezésre álló vízforrásból is (vízcsap, szódásüveg) elkezdhetjük az oltást. Letakarásra, elfojtásra minél vastagabb, alacsony műszáltartalmú anyagokat célszerű használni (pokróc, pléd).
Elektromos berendezések tüzének oltását csak áramtalanítás után – hálózati csatlakozás megszüntetésével – szabad megkezdeni. A készenlétben tartott tűzoltó készüléket pedig érdemes már előre tanulmányozni, hogy milyen feltételekkel, milyen berendezések, anyagok oltására alkalmas.
Ha tűz mértéke túlnőtt rajtunk, vagy eleve a pánik miatt leblokkoltunk, mindenképpen értesítsük a tűzoltókat telefonon a 105-ös vagy a 112-es számon. Ilyenkor a kárjelzésnek mindenképpen tartalmazni kell a tűzeset pontos címét, azt, hogy milyen anyag ég, van-e veszélyben valaki, illetve mi van veszélyeztetve. Közölni kell a nevünket és a hívásra használt készülék számát is.
Hozzászólás zárolva.