Mit tegyünk, hogy nyugodt telünk legyen?
Ahogyan az utóbbi években természetessé vált számunkra, hogy autónkat felkészítjük a télre, a hideg, nyirkos idő beálltával vízmérőink és vezetékeink megfelelő védelméről sem szabad megfeledkeznünk.
A Fővárosi Vízművek évről évre felhívja fogyasztói figyelmét a vízvezetékek és vízmérők fagy elleni védelmének fontosságára. A 14 millió forintnyi helyreállítási költségen túl ugyanis egy-egy tél során Budapest egynapi fogyasztását megközelítő mennyiségű víz folyhat el feleslegesen a fogyasztók gondatlansága miatt.
Ahogyan az utóbbi években természetessé vált számunkra, hogy autónkat felkészítjük a télre, a hideg, nyirkos idő beálltával vízmérőink és vezetékeink megfelelő védelméről sem szabad megfeledkeznünk. A hideg hatására eltört vezetéken keresztül egy óra alatt is akár a többszöröse ömölhet a szabadba egy átlagos család napi vízfelhasználásának.
A mérők és vezetékek fagy elleni védelme a fogyasztók kötelessége. Ennek elmulasztása esetén a működésképtelenné vált mérő cseréjének költségei a fogyasztót terhelik – csakúgy, mint az elfolyt víz díja. A tartós hideg komoly károkat okozhat a talajban vagy a fűtetlen pincékben lévő vízmérőkben, sőt a falakon belüli vízvezeték-hálózatban is. Érdemes idejében megtennünk a szükséges óvintézkedéseket, hogy elkerüljük a hideg hatására bekövetkező mérő-meghibásodás helyreállításának, illetve a vízelfolyás miatt jelentkező magasabb vízdíjszámlának a költségeit.
A fagy leginkább a néhány milliméteres vaslappal fedett aknában lévő vízmérőket veszélyezteti, ezért ezek védelme különösen fontos! A kerti vízóraakna törött vagy hiányzó fedlapját pótoljuk, sőt a nagy hidegben külön szigetelésről is gondoskodjunk. A vízmérőt akár pléddel, hungarocellel vagy más hőszigetelő anyaggal is letakarhatjuk, de még a kartondoboz darabok is megfelelőek erre a célra. Rendszeresen ellenőrizzük, hogy nincs-e víz az aknában, valamint figyeljünk arra is, hogy a vízóraakna fedele mindig lehajtott állapotban legyen.
A pincékben lévő vízmérők védelme érdekében ellenőrizzük a pinceablakok épségét, és ha a vízmérő, illetve a csövek a külső talajszinttől egy méternél kisebb távolságra vannak, hőszigetelésükről külön is gondoskodjunk. Szigeteljük – vagy ennek hiányában – időben víztelenítsük a falakon kívül lévő, illetve a nem kellően szigetelt vízvezetékeket. Gondolnunk kell a vízvezetékek védelmére is! Az épületen belüli vezetékek, illetve szerelvények esetében győződjünk meg a helyiség nyílászáróinak épségéről. Nagy hidegben – különösen a tűzfalakban futó vezetékek esetében – még fűtésre is szükség lehet annak érdekében, hogy a csövekben lévő víz ne fagyjon be.
Hozzászólás zárolva.