Facebook hozzászólás
355

Mosási praktikák

A mosás több szempontból is kiemelten fontos területe a „háztáji” környezettudatosságnak, hiszen elektromos áramra és vízre, ráadásul általában még vegyszerre is szükség van hozzá. Persze az elsődleges az, hogy tiszta és foltmentes legyen minden. De miért ne lehetne mindezt összeegyeztetni?

A Föld lakosságának teljes vízfelhasználása közel az ötszörösére növekedett az elmúlt harminc-negyven évben. A fejlett országok a szükséges vízmennyiség sokszorosát pazarolják el annak ellenére, hogy egyre inkább tisztában vagyunk vele, milyen értékes kincsről van szó. Igaz, ezen csak részben tudunk saját hatáskörben változtatni, hiszen a lakosság csak mintegy tíz százalékot fogyaszt, a többiért az ipar és a mezőgazdaság a felelős.

Az egy főre jutó ivóvízfogyasztás

hazánkban napi 110-250 liter, ami tudatos használattal – például okos mosással és mosógépvásárlással – csökkenthető. Így a vízdíj is kevesebb lesz, és hétköznapi működésünk is fenntarthatóbb. A mosógépek vízfogyasztása 40-85 liter, de egy régi gép akár 140 litert is elhasznál. Az egyre környezettudatosabb új modellek között már szép számmal találni olyanokat, amelyek víz- és energiatakarékos módon látják el feladatukat. Némelyik olyan intelligens rendszerrel van felszerelve, amely a betöltött ruha súlyához igazítja a felhasznált víz mennyiségét. Magyarországon a mosógépek közel 30 százaléka 10 évnél idősebb. A környezetvédelem területén jelentős előrelépést hozna, ha ezeket a nagy fogyasztású készülékeket újabb, alacsonyabb energia- és vízfogyasztású gépekre cserélnénk. Az idősebb háztartási készülékek cseréjével Magyarországon 431 millió kilowattóra villamos energiát és több mint 2 milliárd liter vizet lehetne évente megtakarítani, olvasható az Electrolux egy tájékoztató anyagában. S miután a legtöbb energiát a vízmelegítés során használják a mosógépek, lehetőség szerint alacsony hőmérsékleten mossuk a ruhákat – ez a ruhaneműknek is jobb, ha nem kifejezetten koszosak -, és használjunk 40 fokon is hatékony mosószereket.Érdemes azzal is foglalkozni, hogy hogyan csökkentsük a csapvíz túlzott keménységét, mert ha szervezetünknek nem is, a mosógépnek – más háztartási berendezés mellett – annál inkább árthat.

A mosógép élettartama és fogyasztása

miatt is érdekes ez a kérdés. A kalcium és a magnézium hatvan fok feletti hőmérsékletnél válik ki – ezért a kemény víz leginkább a meleg vízzel üzemelő berendezésekben okozhat kárt -, és rakódik le vízkő formájában, ami esztétikai problémát jelent, de ennél sokkal fontosabb, hogy a fűtőelemeken megjelenő, az idők során egyre vastagodó -réteg miatt jelentősen növekszik a készülékek energiafogyasztása. A vízkő mintegy hússzor rosszabbul vezeti a hőt, mint az acél, a szakemberek szerint az energiaveszteség minden milliméternyi lerakódással 10 százalékkal növekszik. A kemény víz felgyorsítja a szelepek, hőmérséklet-szabályozók, vízelzáró szerkezetek, szűrők és más fontos alkatrészek elhasználódását is. Az űrtartalom és a vezetékek keresztmetszete is megváltozik a vízkő lerakódásának következtében, a csövek belső oldalán képződő lerakódás pedig akár el is zárhatja a víz útját, így komoly meghibásodásokhoz vezethet. Ajánlott a készülékeket bizonyos időközönként üresen, némi természetes vagy mesterséges vízkőoldóval átmosni. Egy félévente lefuttatott „tisztító mosással" sokat tehetünk a bajok megelőzéséért.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!