Mosogasson a gép!
Közel 270 órát töltenek mosogatással a háziasszonyok évente egy felmérés szerint. Ennek az időnek majdnem a fele megspórolható és pihenésre fordítható, ha nem a hagyományos módon, hanem egy korszerű mosogatógéppel dolgozunk. Ami ráadásul az energiával és a vízzel is takarékosan bánik.
Ma már nem csak kényelmi szempontok miatt van egyre több otthonban mosogatógép. A korszerű készülékek munkába fogásával ugyanis akár a felére-negyedére csökkenthető az edények kézi tisztításához felhasznált víz, miközben a masinák energiafogyasztása is alatta marad a manuális tisztításénak. Számokra lefordítva ez azt jelenti, hogy amíg például egy 12 terítékes étkészlet kézzel történő és közel 60 percet igénybe vevő elmosogatásakor körülbelül 40 liter vizet használunk el, addig a legújabb, AAA jelzésű – vagyis a legjobb energia-, mosogatási és szárítási hatékonyságú – gépekkel ugyanannyi mosatlan edény megtisztítása 15 perc alatt elvégezhető, s mindössze 10 liternyire rúg az elfogyasztott vízmennyiség. További előnyük e korszerű gépeknek, hogy az áramfelhasználásuk is jóval kisebb, az előbbi paramétereknél maradva csupán 0,98 kWóra a kézi mosogatás 2,6 kWóra igényével szemben. Persze ehhez olyan készüléket kell választani, amelynek működése környezetbarát, és maximális hatékonysága minimális energia- és vízfogyasztással jár.
A mosogatógép kiválasztásánál
mindenképpen vegyük figyelembe a család létszámát, a különféle összejövetelek gyakoriságát, vagyis azt, hogy előreláthatóan milyen lesz a mosogatómasina kihasználtsága. Ennek alapján válasszuk meg a gép méretét, kapacitását és a hatékonyság szerinti besorolását is. Ha gyakran használjuk a készüléket, akkor mindenképpen legmagasabb energiahatékonyságút vegyünk. Igaz, hogy mélyebben a pénztárcába kell nyúlni, de megéri: a magas energiaosztályú mosogatógép működtetési költsége – mosogatási idő, áram- és vízfogyasztás – jóval kedvezőbb, mint az ugyan olcsóbb, de alacsonyabb energiahatékonyságúé, tisztítási és szárítási hatékonysága is jobb, így a többletár viszonylag rövid idő alatt megtérül. A méret és a kapacitás esetében a család létszáma legyen az alap: az optimális méretű készülék terítékszáma éppen duplája kell legyen a család létszámának. Ennél nagyobb gépet fölösleges vásárolni.
A piac készülékkínálata
rendkívül széles a terítékszám, a méret, az ár és a beépített funkciók tekintetében egyaránt. A kisebbek többnyire 8-10, a nagyobbak 12-15 terítékesek, az áruk pedig 80-90 ezer forint körül indul. A prémiumkategóriásoké persze jóval magasabb, ám ezek a készülékek a modern kor összes követelményének megfelelnek. A vezérlőket tökéletesítették, így képesek „kommunikálni", a hatalmas LCD-kijelző a grafikákkal és animációkkal ugyanis már-már vetekszik az emberi kommunikáció folyamatával. Emellett a gyártók számos típust kiegészítettek automata mosási ciklusokkal és 9-19 óráig terjedő késleltetési lehetőséggel, hármas átfolyási és szivárgásgátló rendszerrel, túlfolyásgátlóval és vízszabályozóval, melyek maximális biztonságot eredményeznek. Emellett persze a legnívósabb gépek magukban hordozzák az ember és környezet közötti kapcsolat egyensúlyára és fenntarthatóságára való törekvés jegyeit. Az új típusú, tripla A besorolású, kisebb energia- és vízfogyasztású készülékek környezetkímélők, így maguk is környezettudatosságra, hatékonyabb energiafelhasználásra ösztönöznek.
Hozzászólás zárolva.