Facebook hozzászólás
296

Nagy ajándék apró dobozban

Sokan arra következtethetnek a címből, hogy most a szélsebesen közelgő ünnepekről lesz szó. Erről is, de a főtémánk ismét a digitális fényképezés. A karácsonyi ajándékozáskor a fényképezőgép több nézőpontból is előtérbe kerül.

Járjuk hát körbe ezt a kis doboz-nagy meglepetés témát!

Mire is gondoltam elsősorban? A hagyományos fénykép készítésekor el kell – kellett – döntenünk, hogy a nyersanyag (film), amit használunk, negatív vagy diapozitív legyen-e. Mivel harmadik lehetőség nem létezik, és a végeredmény szempontjából lényegi különbség nincs, nézzük meg inkább azt, hogy mi a helyzet, ha digitális fényképezőgépünk van!

Nyersanyagunkat itt adathordozónak hívjuk. Ez rendszerint memóriakártya formájában testesül meg, és azt, hogy a többféle rendszer közül melyiket kell használnunk, a fényképezőgépünk fogadókészsége határozza meg. Mindezek után, hogy a digitális adathalom – ami jelen esetben is csak egyesek és nullák sorából áll (!) – képpé alakuljon, meghatározó jelentőségű a formátum.

A legelterjedtebb képformátum

az úgynevezett JPG formátum, de senki ne rémüljön meg, ha JPEG-nek látja leírva, ez ugyanazt jelenti. Többfajta tömörített képformátum létezik, de az amatőr fényképezőgépek gyakorlatilag száz százalékban ezt használják.

A pontos megértéshez nézzük, mi is az a tömörítés, és miért van rá szükség egyáltalán!

Egy jó minőségű digitális fénykép igen nagy mennyiségű digitális adatállomány. A tárolás és a kezelhetőség szempontjából szükség van ezen adatmennyiség lecsökkentésére, úgymond tömörítésére. Ezt úgy kell elképzelnünk, mint amikor mondjuk a karácsonyi ajándékcsomagoláskor egy nagyobb ajándékot úgy hajtogatunk össze, hogy beleférjen egy kisebb dobozba.

A virtuális világban ez különböző algoritmusok segítségével történik, ezért nem lehetetlen egy mondjuk hűtőszekrény méretű ajándék gyufásdoboznyi csomagba csomagolása úgy, hogy aztán a kibontáskor is hűtőszekrényt kapjunk.

A bökkenő csupán csak annyi,

hogy ez a kicsomagolás adatvesztéssel jár. Ezt képzeljük úgy, mintha a vadonatúj hűtőszekrény kicsomagolva öreg, kopott hűtővé változna. A fotográfia nyelvén ez annyit tesz, hogy minél nagyobb a tömörítés mértéke, annál nagyobb a képminőségromlás az eredetihez képest.

Úgy gondolom, tanulságként ebből leszűrhető, hogy a tömörítéssel óvatosan kell bánni.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!