Nagyanyáink trükkjeivel búcsúzunk a nyártól…
Nem csak egyszerűen betették a szekrénybe a szezonális holmikat, a nyáron begyűjtött kincseket, hanem roppant aprólékossággal odafigyeltek, hogy következő tavasszal is csodás állapotban kerüljön elő minden. Néhány praktikát érdemes megfontolnunk, nagyanyáinktól.
A bőröndök kiürülnek, a szekrények mélyére kerülnek. Mielőtt azonban elrakjuk őket, a lemezbőröndökről tisztítsuk le az esetleges zsírfoltokat tisztabenzinnel. A bőrkoffereket elrakás előtt le kell ápolni cipőkrémmel.
Ha cipőkrémmel kenjük be bőrtárgyainkat -esetünkben a bőröndöt- és alaposan beledörzsöljük, az apró, utazás közben szerzett karcolások, sérülések elhalványulnak rajta, s nem utolsó sorban ápoljuk a bőrt, meghosszabbítjuk életét.
A műbőr bőrönd más eljárást igényel. Felületét langyos ecetes vízzel tisztítsuk (egy liter vízhez egy deci 10%-os ecetet keverve), majd pamutruhával töröljük szárazra. Ha nagyon piszkos, esetleg mosószeres vízzel is mossuk le.
A bőrönd belsejét sem szabad elhanyagolni, a szagtalanítást és tisztítást elintézhetjük egyszerre, ha enyhén ecetes ronggyal áttöröljük belülről. Természetesen ezután friss levegőn hagyjuk kiszáradni.
Néhány nyári cipő is bekerül a szekrénybe, de nem mindegy, hogy búcsúztatják a szezont.
A nyári vászoncipőket kitömjük újságpapírral, tiszta kefével lekeféljük, és szappanos kefével megtisztítjuk. Nagyanyám még cipős zsákot is varrt minden lábbelihez, ami megvédte azokat a porosodástól és egyéb szennyeződésektől, míg a szekrény mélyén lapultak. Ez kartonanyagból, flanelből készülhet, s nem csak a téli tároláskor vesszük hasznát, hanem akár utazáskor is.
A könnyed nyári bőrszandálokról lekeféljük az esetleges sárfoltokat, tejjel a foltokat is eltávolítjuk belőle. Végül száradás után kitömjük vagy sámfára húzzuk.
A strandfelszereléseket sem hányjuk csak úgy be a szekrénybe: a felfújható gumiállatkákat, matracot langyos szappanos vízzel lemossuk, megszárítjuk, esetleg bekenjük vazelinnel, gondosan összehajtjuk. Jövőre így nem kell kirázni belőle a homokot, és a gumi sem fárad meg olyan könnyen.
Bekerülnek a kertből fonott kerti székeink, asztalaink. Először puhaszőrű kefével távolítsuk el a felületi koszt, majd mossuk át sós vízzel, meleg, de ne napos helyen hagyjuk száradni kissé (ha lakkozott a bútor, akkor csak nedves ronggyal töröljük át portalanítás után) . Teleltetés előtt érdemes átkenni citromos olajjal, mert ez védi meg a kiszáradástól.
Ha a bútor a lakásba kerül a kert után, vigyázni kell, hogy bent is kellő "nedvesség" legyen a kiszáradás veszélye miatt. Ehhez elég, ha néha nedves ronggyal áttöröljük.
A nyári magvakat, például hajnalka, petúnia vagy a sarkantyúvirág magvait szellőző dobozkába gyűjtjük, a bükköny magja inkább vászonzacskóba kerüljön, melyet felakasztunk a padláson, pincében.
Hozzászólás zárolva.