Porszűrő porszívók
A porszívó ma már a konyha és fürdőszoba tisztán tartásánál is fontos eszköz. Számtalan típus létezik: kisebb, nagyobb, porzsákos vagy anélküli, esetleg vizes készülék. A termékeknek nem csak az áruk nagyon különböző, de a tudásuk is.
Van, aki a porzsák nélkülire esküszik, míg másoknak a vizes oldja meg a takarítás gondját. Sőt, a kézi és gurulós kivitelek mellett ma már magától takarító robotporszívó is akad, igaz, eléggé borsos áron. Állást foglalni vagy tanácsot adni nehéz, legfeljebb eldöntendő kérdéseket érdemes felvetni, hiszen mindenkinek mást jelent a kényelmes és hatékony takarítás.
A kézi porszívók működési elve nem tér el a gurulósokétól, de kisebb helyet foglalnak tároláskor, és könnyebb mozogni velük a lakásban. Hátrányuk viszont, hogy kisebb bennük a por tárolására szánt hely, így gyakrabban kell őket üríteni. A teljesítményük is sokszor elmarad a nagyobbakétól (kivétel persze akad), ám ha valaki a napi gyorsporszívózás híve, valószínűleg gyorsabban halad vele. A robotkészülékeknél viszont mindkét kezünk szabad marad, igaz, a legtöbbször kerek formájú darabok kihagyják a sarkokat.
A legnagyobb kérdés azonban a porzsák léte vagy nem léte. Sokan panaszkodnak a porzsák nélküli készülékek porgyűjtő tartályának tisztítási nehézségeire: pluszmunkát ad a takarítást követően, ami után még a mosdót vagy kádat is lehet pucolni. Az eldobható porzsákot viszont időről időre be kell szerezni, a textilváltozat pedig kevésbé higiénikus. A zsák nélküli készülékek közül a vizes kivitel tűnik praktikusabbnak: a porszívózás után a poros vizet a vécébe lehet önteni. Ezek a készülékek a porallergia ellen is hatásosak, mivel a vízen keresztül szűrik a helyiség levegőjét.
Néhány éve új varázsszó jelent meg a készülékek piacán: a HEPA (high efficiency particulate air) filter, amely a készülékből kikerülő levegő szűréséről gondoskodik. A poratkák és más allergének ellen is hatásos szűrő mosható és eldobható változatban is létezik.
A készülék teljesítménye is mérlegelendő szempont: minél nagyobb erővel szív, annál tisztább lesz a felület, igaz, a működéséhez is több energiára van szükség. Talán ma már egyre többen gondolnak pénztárcájuk mellett a környezetre is. A két szempont nemritkán szemben áll egymással, ámbár azon is érdemes eltöprengeni, hogy minél hosszabb ideig használunk egy terméket, annál kevésbé terheljük vele a környezetet, és annál inkább „ledolgozza" az árát. Egyes prémiumkategóriás gyártók például minimum húszéves élettartamra tesztelik készülékeiket, éppen a zöldszempontok miatt.
Hozzászólás zárolva.