Prosztatamegnagyobbodás, a férfiak rémálma
Gyakori vizelési panaszok esetén a férfiak egy része azonnal a legrosszabbra gondol, míg a másik fele nem is veszi komolyan. A tünetek legtöbbször prosztatamegnagyobbodásra, az egyik leggyakoribb urológiai betegségre utalnak. Vajon hogyan kezelhető? Ehhez szakember ad most segítséget.
A prosztatamegnagyobbodás – prosztatahiperplázia – kialakulásának pontos oka nem ismert. Közrejátszanak benne az öregedéssel járó hormonháztartási zavarok és a prosztatát „alkotó” szövetszerkezet megváltozása. A kialakulásában genetikai hajlamot is találunk, valamint földrajzi, népességi különbségeket is.
A prosztata jóindulatú megnövekedése nem számít a prosztatarák megelőző elváltozásának, annak ellenére, hogy együttes előfordulásuk gyakori.
A prosztatahiperplázia megváltoztatja a férfiak életminőségét az életkor előrehaladásával. Ez elsősorban a vizelési panaszokban, majd másodsorban a nemi élet változásában nyilvánul meg.
A jóindulatú prosztatamegnagyobbodás – benignus prosztatahiperplázia (BPH) – tünetei:
● gyakoribb éjszakai vizelések
● sürgető vizelési kényszer
● nehézkes vizelés (erőlködés, préselés)
● a vizelet gyengülő sugara
● gyakoribb nappali vizelések (2 órán belüliek)
A BPH és a merevedési zavarok gyakorisága az életkor előrehaladtával emelkedik. Mai ismeretünk szerint azonban a BPH-nak nincs közvetlen hatása a merevedési képességekre, de a rendelkezésre álló konzervatív és műtéti módszerek kedvezőtlen hatással lehetnek a szexuális funkciókra.
Az urológiai alapvizsgálatok prosztatatapintásból, vizelet- és vérvizsgálatokból (PSA, breatinin stb.), ultrahang-vizsgálatból (prosztata nagysága), valamint vizeletáramlási vizsgálatból állnak.
A BPH kezelése elsősorban konzervatív (gyógyszeres) és másodsorban műtéti. Íme néhány lehetőség a gyógyításra:
Növényi kivonatok, vitaminok és ásványok. Ide tartozik a tökmagkivonat, a fűrészpálma gyümölcsének kivonata, fűpollenkivonat, csalángyökér-kivonat stb. A növényi kivonatokból izolált hatóanyagok (flavonoidok, terpenoidok, poliszacharoidok, fenolsavak, fitoösztrogének stb.) száma a kutatások előrehaladtával fokozatosan emelkedik. Dr. Balaicza Erika megelőzésként azt javaslja, hogy az érintett igyon 3 hetes ciklusokban csalán-, nyírfakéreg- és kis virágú füziketeát, szedjen cinket, szelént és E-vitamint nagyobb adagban. A salátákra tegyen mindig tökmagolajat vagy rágcsáljon tökmagot.
Alternatív módszerek. Enyhébb és középsúlyos esetekben sokat segíthet a neurálterápia és az akupunktúra: az orvos célzottan azokat a pontokat kezeli, ami a panaszokat képes enyhíteni.
Gyógyszerek. 5 alfa reduktán gátlók, alfareceptor-blokkolók – az ezekkel a szerekkel történő kezelés az urológiai szakorvosi ellátás része (receptkötelesek).
Életmód- és étrendi változtatások. Kerülni kell a túl fűszeres, csípős és zsíros ételeket, sok folyadékot kell inni, többet kell mozogni, és érdemes lazább nadrágot, alsóneműt hordani.
Sebészi kezelés. Ennek speciális indikációi vannak (teljes vizeletretenició, ismétlődő véres vizelések, visszatérő húgyúti fertőzések, kőképződés a hólyagban stb.). Formái:
● nyílt prosztatektomia (például has felőli feltárással történő eltávolítás),
● endoszkópos, húgycsövön keresztüli prosztataterekció (részleges eltávolítás).
Ezek természetesen csak kórházi ellátásként jöhetnek szóba.
A betegségről általában az gondolják, hogy a vizelési panaszok mindig a prosztata megnövekedésével járnak együtt. Nem teljesen ismert, hogy a prosztata nagysága és az okozott panaszok nem párhuzamosan jelentkeznek, normális prosztataméret mellett is lehetnek súlyos vizelési panaszok, és igen nagy prosztata mellett is jó sugárban, vizeletmaradék-mentesen vizelhet a beteg. Ezért javasolt, hogy 50 év felett, de 60 éven túl mindenképpen forduljon a panaszos férfi orvoshoz, urológushoz állapotfelmérésre és a szükség szerinti kezelés elkezdése céljából. (Forrás: balaicza.hu)
Hozzászólás zárolva.