Szalmonella az új vágódeszkán!
Sokan sutba dobják a régi fából készült vágódeszkát, s divatos műanyagra cserélik. Pedig a természetes anyagból készült eszközök nem csupán ugyanolyan szépek, hangulatosak és praktikusak tudnak lenni, hanem sokszor higiénikusabbak is.
Tán a gyártók sugallatára is, de az a tévhit alakult ki a háziasszonyokban, hogy a fából készült vágódeszka nem elég higiénikus, nem lehet jól tisztán tartani. Ezért azután egyre többféle műanyag vágódeszkát lehet a konyhafelszerelési boltokban találni, különböző méretben, vastagságban. Színben is, dizájnban is többféle változat kapható, hogy a konyha stílusához, színvilágához legjobban illőt választhassa a háziasszony.
Ugyanakkor sok amerikai háziasszony csöppet sem volt elégedett a műanyag vágódeszkával. Az egyik amerikai egyetem laboratóriumában két kutató mikroszkopikus vizsgálatnak vetett alá különböző műanyag és fából készült vágódeszkát, és meglepő felfedezést tettek.
A plasztikdeszka tele volt szalmonella baktériumokkal, melyek könnyen bekerülhetnek az ételekbe, s ha nem elegendő hosszúságú hőkezelésnek vannak kitéve, könnyen fertőzést okozhatnak. Ráadásul a műanyag lapon gyorsan szaporodnak, és a plasztik deszkát nagyon nehéz úgy megtisztítani, hogy a korokozók teljesen eltűnjenek róla.
Ezzel szemben a fa vágódeszkán ha meg is jelennek a szalmonella baktériumok (ami szinte óhatatlan a nyers hússal, vagy zöldséggel), gyakorlatilag nem szaporodnak, s könnyen elpusztíthatók, akár csak forró vizes lemosással.
Ráadásul a vizsgálat azt is bebizonyította, hogy az öreg fa vágódeszkán hatékonyabban pusztulnak el a korokozók, mint az új deszkán.
Nem kell hát a régi vágódeszkát feltétlenül szemétbe dobni. A műanyag deszkát pedig alaposan súroljuk le forró vízzel és mosogatószerrel, rögtön használat után.
Hozzászólás zárolva.