Te vagy a hős! Ments életet!
Az emberek zöme hazánkban nem tudja, hogyan kell újraéleszteni a rászorultakat, így évente 20-25 ezer embert veszítünk el hirtelen szívhalál következtében. Egy magyar mentőtiszt és egy mentőápoló új módszert fejlesztett ki, amellyel nagyon könnyen elsajátítható az újraélesztés technikája. A cél az, hogy egy ember se haljon meg addig, míg a szakértő segítség a helyszínre nem érkezik. Csak egy kis hétköznapi bátorság és hőstett kell hozzá!
Nem kell ahhoz se Pókembernek, se Robin Hoodnak, se valamilyen sárkányölő mesehősnek lenni, hogy megmentsük valakinek az életét. Lehetünk hétköznapi hősök is, ha azok közé tartozunk, akik ismerik az újraélesztés technikáját, amellyel Magyarországon ezer ember közül csak tizenheten vannak tisztában.
Hazánkban évente 20-25 ezer embert veszítünk el hirtelen szívhalál következtében, kórházon kívül szinte minden 30. percben, holott sokuk élete megmenthető lenne, ha tudnánk, hogy mit kell tenni ilyen vészhelyzetben. Statisztikai adatok szerint a hirtelen szívhalál legtöbbször otthon, a lakásban következik be. Ezért hangsúlyozzák a kardiológusok, hogy ha a család valamelyik tagjának olyan betegsége van, hogy erre a drámai eseményre fokozott lehet az esély, minden közeli rokon tanulja meg az újraélesztést. Az életmentő helyzetekben ugyanis minden perc számít! Két mentős ezért olyan módszert dolgozott ki, amellyel könnyen meg lehet tanulni az újraélesztés technikáját: mindössze negyed óra alatt elsajátítható, és csak egy labda kell hozzá.
Klupács Péter és Mészáros Zalán, a TEVAgy a Hős! program kitalálói sokéves szakmai tapasztalatukra alapozva dolgozták ki az újraélesztés sajátos módszerét, amelynek lényege, hogy – a közhiedelemmel ellentétben – a segítségnyújtónak nem az az elsődleges feladata, hogy a mentőket értesítse. A beteg túlélési esélyeit ugyanis drasztikusan növeli az azonnali szívmasszázs megkezdése, amelynek helyes alkalmazásával a legfontosabb érhető el: időt nyerhetünk. Kevesen tudják, hogy a hirtelen szívhalált követően mindössze négy perc van az agyhalál beálltáig, de ha rögtön megkezdjük a szívmasszázst, és csak azt követően tárcsázzuk a 104-es segélyhívószámot, a négy perc újraindul, míg fordított esetben, túllépve a négyperces időkorlátot, csökken az esély a maradandó károsodás nélküli túlélésre.
Áprilistól országos felvilágosító kampány kezdődik a TEVA Gyógyszergyár Zrt. támogatásával, melynek során minél több emberrel szeretnék megismertetni ezt a negyedóra alatt megtanulható technikát, amellyel akár szüleink, nagyszüleink életét vagy természetesen bárki másét megmenthetjük. A TEVAgy a Hős! kampány weboldaláról számos további információ is kiderül majd a tényekről, és arról is, hogy miként és hol sajátítható el ez a módszer. Merjünk életet menteni!
Hozzászólás zárolva.