Facebook hozzászólás
244

Ajtócsapkodás helyett meditáció? Jó megoldás!

Vita, konfliktus, balhé, összeütközés, veszekedés. Mindannyiunk számára ismerős fogalmak, még akkor is, ha mindent megteszünk annak érdekében, hogy elkerüljük őket. Bárhol, bármikor megtörténhet, hiszen különbözőek vagyunk, más és más értékrenddel, világnézettel, beállítottsággal és vérmérséklettel rendelkezünk.

Ki ne találkozott volna a saját életében vagy környezetében  olyan aktuális, vagy tartósan fennálló, elmérgesedő konfliktussal – legyen az a családban, párkapcsolatban, munkatárssal – amelyet a vitás felek nehezen tudnak kezelni, amelyben eszköztelennek érzik magukat, amit önerőből képtelek megoldani. Ezek a konfliktusok komoly károkat okozhatnak emberi kapcsolatokban, és az építő szempontok és a kommunikáció hiánya miatt a sértések és manipulációk kerülnek előtérbe. Ez sok esetben a kapcsolat teljes megszűnéséhez, szakításhoz, váláshoz, felmondáshoz vezet. Ennek nem kell így lennie!

A mediáció hatékony permegelőzési eszközként is használható.

A nyugati kultúrákban a konfliktust egy lehetőségnek tekintik, mely hozzásegítheti a vitás feleket egy probléma mélyebb megértéséhez, más nézőpontokhoz és az egymás és önmaguk jobb és mélyebb megértéséhez. Amikor egy konfliktus megoldódik – és nem elkerüljük azt – abban mindenki csak nyer, hiszen átéljük azt a felszabadító érzést, hogy szempontjaink fontosak, meghallgatták, és egy jövőbe mutató mindenki számára megnyugtató megoldás születik és sok esetben egy elveszettnek hitt kapcsolat békében rehabilitálódik.

A konfliktusok megoldásához azonban a vitában álló felek sokszor eszköztelennek, kimerültnek, kiszolgáltatottnak érzik magukat, és ezáltal a konfliktust pedig hiábavalónak látják.

Miért ne kérhetnénk külső segítséget konfliktusaink megoldásához? Amikor elszakad a cipőnk, elvisszük a cipészhez, ha elromlik az óránk, elvisszük az óráshoz, ha beszédhibánk van, logopédushoz megyünk és folytathatnánk a sort a végtelenségig. Miért ne kérhetnénk vitáink megoldásához is külső segítséget egy olyan szakembertől, aki ehhez ért? A konfliktus nem egy szégyellni való állapot, vagy olyasmi, amit rejtegetni kell. Nem különböztet meg bennünket másoktól, hiszen a konfliktus minden egyes ember életében jelen van valamilyen formában. A kérdés csak az, hogy hogyan kezeljük azokat, és tudjuk-e a saját javunkra fordítani.

7 dolog, amivel biztosan tönkreteheted a házasságod
Házasságra lépni sem könnyű dolog, de azt jól működtetni, még nehezebb. Amikor pedig zátonyra futott, még sokszor utólag sem látjuk világosan, mit szúrhattunk el. Van 7 dolog, amivel biztosan és talán végleg elpusztíthatjuk a kapcsolatot!

Mit tehetünk vajon abban az esetben, ha férjünkkel a visszatérő konfliktusok miatt a kapcsolatunk kezd megromlani, vagy a kollégánkkal való állandó összetűzés megmérgezi a munkahelyi légkört, vagy amikor már hosszú ideje nem álltunk szóba egy régi jó barátunkkal, akivel a kapcsolatunk régen ideális és szeretetteljes volt, vagy amikor a szerelmünkkel az apró civakodások miatt távolodunk el egymástól, vagy éppen válási kérdésekben nem tudunk megegyezni egymással. Valószínűleg sokunk számára ismerős jelenségek, és még számos hasonló helyzetet tudnánk említeni.

Van segítség! Ez pedig a Magyarországon is egyre elterjedtebb mediáció. A mediáció középen állást, közvetítést, békéltetést jelent, a mediátor pedig egy olyan tudományosan képzett szakember, aki pontosan tájékozódik egy konfliktushelyzetben, hozzásegíti a feleket egymás meghallgatásához, a hatékony kommunikációhoz. Ezen kívül megoldások kidolgozásában segít, és elvezeti a vitában álló feleket egy mindkettejük számára megnyugtató megállapodáshoz anélkül, hogy ő hozná meg a döntést. Ennek eredményeképpen mindkét fél nyertesnek érezheti magát, hiszen – a konfliktusok során sok esetben először – szempontjaikat meghallgatták, önmagukról és vitapartnerükről értékes felismerésekhez jutottak, más perspektívából szemlélhették a problémát, és egy olyan megegyezéssel távoztak, mely mindkettejüket megelégedettséggel tölti el.

A boldog házasság 7 titka
Amikor zátonyra fut egy kapcsolat, gyakran kérdezzük: vajon hol rontottuk el? Felsorolhatnánk akár hét gyakori okot, ám helyette elmondjuk, mit kell tenni ahhoz, hogy ne jussunk el idáig. Szóval, ez kell a kőkemény kapcsolatjavításhoz, a boldogsághoz.

A mediáció egy önkéntes, informális eljárás, melyet minden esetben titoktartás kötelez. A mediátor egy olyan megnyugtató bizalmi légkört teremt a felek számára, melyben lehetőségük van álláspontjaikat nyugodtan megosztani.

A mediáció hatékony permegelőzési eszközként is használható. Gondoljunk csak bele, hogy akár egy apró vitából induló éveken át tartó elmérgesedő konfliktus, majd pereskedés mennyi időnkbe, energiánkba és nem utolsó sorban pénzünkbe kerül. Arról nem is beszélve, hogy a bíróságon az egyik fél mindenképpen vesztesként kerül ki. A mediáció egy sokkal gyorsabb, hatékonyabb és lényegesen olcsóbb konfliktuskezelési technika, melyből mindkét fél nyertesként távozhat.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

GASZTRO

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!