Civil negyed sorozatunk újabb része
Bemutatjuk a BAGázs egyesületet
A legtöbben el sem tudjuk képzelni, hogyan élhetnek egy cigánytelepen az emberek. Ami nekünk a mindennapi élet velejárója, mint az oktatás, a munkalehetőség vagy az internet-hozzáférés, az náluk ritkaság számba megy. A BAGázs közhasznú egyesület célja nem az adományozás, hanem a lehetőségek megteremtése a rászorulók számára.
Mely problémák a leggyakoribbak a telepen élők számára?
A telepiek számos problémájának forrása szegregált lakhelyük, alacsony iskolai végzettségük és rossz anyagi körülményeik. Ezek a tényezők a legtöbb esetben erősítik egymást és a sorozatos kudarcélmények az ilyen helyzetben élők önbizalomhiányához, a jelenlegi helyzetükbe való beletörődéshez vezet. Programjaink segítségével a telepiek belevághatnak egy új szakma elsajátításába, egy magasabb iskolai végzettség vagy egy jobb állás megszerzésébe.
Ha jól értem ti lehetőséget nyújtotok a kitörésre, milyen sikereket értetek el, mire vagytok a legbüszkébbek?
Egyik legfrissebb sikerünk, hogy egy telepen élő fiatal mentorált a pandémia okozta nehézségek ellenére idén letette az érettségit. Ő az első olyan telepi fiatal, aki kifejezetten az érettségire való felkészülésben kérte a BAGázs segítségét, így öt önkéntese támogatásával vágott neki a felkészülés időszakának. Ami csöppet sem volt zökkenőmentes, hiszen sok esetben nem volt megfelelő internet-hozzáférés a telepen, illetve a munkát és a tanulást is össze kellett egyeztetnie. De a támogatások, az önkéntesek munkája, valamint mentoráltunk kitartása és kemény munkája végül meghozta gyümölcsét.
De ugyanígy írhatnánk a nemrég nyolc osztályt befejezett felnőtt férfiról is, vagy akár azokról a dányi asszonyokról, akik a Varrókörünk tagjaként életükben először rendelkeznek saját keresettel. Ezek azok a pillanatok, amelyek átlendítenek minket a nehézségeken.
Külön programotok van cigány nők számára “Párbeszéd a roma nőkért” címmel. Mit mutatnak a tapasztalatok, a roma nők még inkább hátrányos helyzetből indulnak, mint a férfiak?
A telepieket származásukból fakadó diszkrimináció, esetleges rossz anyagi helyzetük, illetve elszigeteltségük kihívások elé állítják nap mint nap. Azonban a telepi roma asszonyok helyzete ennél is összetettebb, hiszen a tradicionális cigány hagyományok szerint tizenéves korukban már a háztartás, később pedig a gyermeknevelés a feladatuk, így az általános iskolát sok esetben nem fejezik be. Ebből következik, hogy a későbbiekben sem dolgozhatnak, így önálló jövedelemmel sem rendelkeznek. Ez még inkább fokozza bezártságukat és kiszolgáltatott helyzetüket. 2019-ben indult a BAGázs Varróköre, ahol ezeknek a nőknek igyekszünk kiutat biztosítani a mindennapi mókuskerékből és hozzásegíteni őket önálló jövedelem megszerzéséhez amellett, hogy egy megtartó közösség részei lehetnek a program által.
Hozzászólás zárolva.